Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Tworzenie grafiki trójwymiarowej

number-754157_1280Grafika komputerowa to rzecz znana od lat. Ale ciekawostką jest tutaj grafika trójwymiarowa. Różni się ona zasadniczo od tej dwuwymiarowej – to wydaje się być oczywiste. Ale sprawa się komplikuje jeśli dodamy do tego fakt, że jest ona znacznie bardziej wymagająca. I tworzona jest ona w zupełnie inny sposób. Ciekawostką jest to, że możemy w warunkach domowych potworzyć animacje trójwymiarowe. Z pomocą nam tutaj przyjdzie program o nazwie Blender.

Program o nazwie Blender to darmowy program służący do edycji i generowania grafiki trójwymiarowej. Dostępny jest na chyba wszystkie systemy operacyjne. W każdym razie mając Peceta z Windowsem, Linuxem lub Macintosha będziemy mogli się nim pobawić.

Program ten posiada narzędzie do tworzenie i modelowania zwykłych obiektów, ale nie tylko. Posiada on również opcję do wprowadzania tekstu. A jak to wykonać? Z rozwijanego menu add wybieramy text. A następnie w dolnej listwie, w której widzimy object mode ustawiamy edit mode i tym samym wprowadzamy interesujący nas tekst. Wpisujemy tutaj znaki z klawiatury, jak w edytorze tekstu. A następnie możemy nasz tekst poddać dalszej obróbce. Możemy go animować, ale zanim to zrobimy warto go poddać małej obróbce. Możemy do wytłoczyć, sprawić, że brzegi staną się bardziej wypukłe oraz ściąć na ukos. Ścięcie na ukos to po angielsku bevel i tak też jest w programie. A suwakiem lub wprowadzając wartość z klawiatury ustalamy wielkość ścięcia. Zresztą podobnie jak wszystkich parametrów.

Możemy dzięki temu stworzyć swoje imię albo logo w trzech wymiarach. Kolejnym krokiem jest ustawienie oświetlenia. A tutaj mamy kilka możliwości. Możemy wybrać oświetlenie globalne, punktowe, stożkowe albo jeszcze inne. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Tutaj radzimy poeksperymentować z rodzajami oświetlenia i parę razy próbnie wygenerować obraz. Zobaczymy jaki efekt powstaje i wybierzemy takie oświetlenie, które będzie nam najbardziej odpowiadało. Możemy również ustawić różne kolory oświetlenia. To ciekawa opcja. Wyobraźmy sobie taką sytuację : ustawimy za obiektem oświetlenie stożkowe (spot light) w kolorze zielonym. Z przedniej lewej strony oświetlenie żółte, a z prawej przedniej strony oświetlenie w kolorze czerwonym. A następnie całość wygenerujemy. Dzięki temu otrzymamy ciekawy efekt. Oczywiście jest to jeden z wielu wariantów.

Sam tekst, jak również źródła światła może być animowany. W tym przypadku wykorzystujemy tak zwane klatki kluczowe. Ale najpierw ustalamy maksymalną liczbę klatek animacji. Następnie w polu obok czerwonego przycisku record wybieramy rodzaj zmiany, jaka ma nastąpić w tej klatce kluczowej. Może to być rotacja, przesunięcie i rotacja, skalowanie, przesunięcie Delta itd. Ustawiamy obiekt w takiej pozycji, w jakiej ma się znajdować. A następnie klikamy na symbol kluczy. W ten sposób tworzymy klatkę kluczową, w której obiekt znajduje się w konkretnym miejscu. A potem przesuwamy się ileś klatek dalej i tam zaznaczamy go w innej pozycji.

I w ten oto sposób stworzyliśmy animowany napis. A możliwości jest znacznie więcej.

Zostaw odpowiedź