Korzystanie z Gimpa – poznaj jego zalety
Istnieje wiele programów do tworzenia grafiki komputerowej. Dwa najpopularniejsze aplikację na rynku polskim to z pewnością, płatny PhotoShop a także darmowy Gimp. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy i zamierzasz tworzyć profesjonalnie grafiki, layoutu czy cięcia obrazów zdecyduj się na to, że jednak postawisz na Gimpa. Zanim to zrobisz przekonaj się do plusów tej aplikacji graficznej.
W porównaniu do innych aplikacji Gimp to na pewno bardzo przyjazny program, który nie będzie utrudniał pracy użytkownikowi. Z pewnością każdy ma szansę go opanować. Za sprawą intuicyjnych przycisków może służyć jako prawdziwe narzędzie do stworzenia np. profesjonalnego layoutu lub pliku psd. Polskie menu może być bardzo pomocne dla osób, które nie mają zaawansowanej znajomości języka obcego. To duże ułatwienie dla użytkownika – w tym przypadku nie będzie konieczności sięgania do tłumacza internetowego lub słownika on-line aby zrozumieć jakąś funkcję, która ma służyć do renderowania grafiki.
Czy po instalacji programu Gimp nie można zdecydować się na pobranie innych dodatków? Oczywiście, że NIE! Można zdecydować się na pobranie profesjonalnych czcionek, tekstu, pędzli itp. Pod tym względem darmowy pakiet nie odbiera od PhotoShopa.
Chcąc tworzyć profesjonalne grafiki użytkownik ma możliwość skorzystania z szerokich zasobów Internetu. W tym celu może odnaleźć bardzo dużą liczbę tutoriali. To właśnie przy ich wykorzystaniu można stworzyć profesjonalny plik PSD lub baner reklamowy. Nie warto się ograniczać do zasobów polskiego Internetu – można także szukać różnego rodzaju poradników na stronach i forach zagranicznych.
Ten darmowy program jest bardzo rozbudowanym narzędziem. Nadaję się zarówno dla profesjonalnych grafików jak i dla osób, które tworzą amatorskie layoutu itp. Jeśli ktoś przejrzy wszystkie funkcje aplikacji to tak naprawdę uświadomi sobie to, że może wykorzystać je w celu stworzenia profesjonalnych prac np. dla drukarni lub wydruku offsetowego.
Oczywiście jak każdy program Gimp także posiada wady. Jedną z nich jest fakt, że tak naprawdę nie może on idealnie służyć w celu stworzenia zaawansowanych prac. Dla profesjonalistów może nie być on wystarczający. Zbyt mała liczba funkcji może uniemożliwiać działanie w celu zawodowych prac. Jednak na obronę tego można dodać fakt, że to właśnie program GIMP jest świetny w celu nauki opanowania podstaw grafiki komputerowej. Z pewnością można opanować tutaj podstawy RGB lub CMYK oraz dowiedzieć się w jaki sposób następuję tutaj oddziaływanie cieni.
Podsumowując korzystanie z programu GIMP ma więcej plusów aniżeli minusów. Z pewnością każdy grafik komputerowy powinien zainteresować się tą aplikacją. Przy jej wykorzystaniu można śmiało tworzyć różnego rodzaju fotografie, banery reklamowe lub PSD. Ze względu na jego licencję freeware niektóre mniejsze firmy korzystają z niego jako obróbka zdjęć do aukcji internetowych itp. Dla użytkownika, który zamierza korzystać z tego programu w stopniu podstawowym nie powinno być żadnego problemu aby opanować najbardziej elementarne funkcje – intuicyjny interface daję duże możliwości. Osoby nieznające języka angielskiego są także uratowani – bezproblemowo można wykorzystać polską wersję. Mankament, który istnieję w wersjach freeware a w tym przypadku także GIMP jest fakt, że profesjonalista po dłuższym czasie użytkownika może ,,być wybrednych” ze względu na pomniejszoną liczbę funkcji co do płatnego programu PhotoShop. Chociaż różnice między dwoma wersjami są tak naprawdę niewidoczne.
Źródło: http://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/11/id/196