Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Design – cieszące oko czy prostota?

office-820390_1280Dość długo zastanawiałam się nad znaczeniem słowa „ładny” czy też „przyjemny dla oka”. Szczerze mówiąc gdyby przyszło mi własnymi słowami opisać ten przymiotnik to miałabym problemy. Każdy z nas interpretuje słowo inaczej, jedni powiedzą, że nie odstrasza swoim wyglądem, jeszcze ktoś inny – pasujący do reszty. Tak samo jest z designem, nie wiemy czy mamy zainwestować w coś, co jest ładne i przykuwa wagę, czy jego prostota i minimalizm.
Chodzi mi o to, że każdy człowiek ma własny gust. Co jednemu będzie się podobało, drugiemu niekoniecznie. Tak samo jest z projektami graficznymi, które wykonujemy dla klienta. Nasza opinia może być kluczowa dla jego wymagań, ale nie możemy się opierać tylko i wyłącznie na własnym guście. Ważna jest dobra współpraca między grafikiem a klientem, reszta to już tylko blade tło. Najważniejszym elementem naszej pracy jest to, żeby klient był po prostu zadowolony z naszej pracy.
Stare dobre powiedzenie mówi, że u gustach się nie dyskutuje, ale tutaj możemy zrobić mały wyjątek. Wyobraźmy sobie krótki scenariusz – my jako grafik z doświadczeniem, klient jako wybredna kreatura, do której ciężko nam dotrzeć. Siadamy do świetnego projektu, przesiadujemy większość czasu przed komputerem, dopracowujemy każdy detal. Kiedy kończymy, czujemy się spełnienie – tak, to będzie świetne! Spotykamy się z klientem, czas prysł, bo on z góry uważa, że projekt jest beznadziejny. Gdzie popełniliśmy błąd? Właśnie wzorując się tylko i wyłącznie na własnym guście.
Nie zawsze usłyszymy budujące argumenty, dlaczego klientowi nie podoba się nasza praca – nie bo nie. Często słyszymy zarzuty, że to powinno być bardziej w praco, to powinno być bardziej w lewo. Ale czy pozwalając na takie zachowanie nie dajemy sobie wchodzić na głowę? Z jednej strony tak, z drugiej niekoniecznie.
Wracając do sedna tematu nie wszystko ładne co się śmieci. Możemy słowo interpretować naprawdę na wiele sposobów, nic w ten sposób nie osiągając. Czasami lepiej zainwestować w projekty, które będą miały w sobie „to coś” a nie tylko będą ładne. Design jest ważny, bo nie tylko zdobi strony internetowe, ale także chociażby plakaty i ulotki reklamowe. Grafika powinna trafiać do konsumenta, ale nie w sposób naganny zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach coraz częściej możemy się spotkać w nachalną reklamą. Projektowanie ma własne zasady, programowanie ma własne zasady – jak wszystko w dzisiejszym świecie, dlatego powinniśmy wręcz przestrzegać tych kilku prostych reguł.
Zadowolony klient na pewno jest na pierwszym miejscu, ale nie wolno zapominać o sprawach drugorzędnych – design nie ma być tylko ładny, ale także funkcjonalny. Nie załamujmy się, jeśli nasz projekt nie będzie wystarczająco dobry. Pocieszeniem może być fakt, że tak naprawdę profesjonalizm i masę świetnych projektów wypracowujemy sobie z czasem. Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego nie powinniśmy przejmować się kolejnymi porażkami, tylko brnąć do przodu. O to właśnie chodzi w pracy, o zdobywanie doświadczenia a świetne projekty tak naprawdę przyjdą z czasem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.