Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Formaty plików, które powinien znać każdy grafik komputerowy

Końcowy projekt graficzny łączy się z pewnością z zapisaniem swojego dzieła. Każdy grafik komputerowy powinien mieć wiedzę na temat najczęściej stosowanych formatów w zakresie tworzenia banerów reklamowych lub layotów na strony internetowe. Należy mieć świadomość tego, że brak jest najlepszego formatu plików. W zależności od programów a także późniejszego zastosowanie obrazu to wszystko się może różnić. Używając GIMPA oryginały będą zapisane domyślnie jako XCF, w przypadku Corela jako CPT, Adobe PhotoShop to format PSD.

Najpopularniejsze formaty plików

Osoby, które na co dzień korzystają z programu GIMP powinny mieć świadomość tego, że właściwy format to XCF. Oryginalny projekt musi być zapisywany w tym własnym formacie programu aby edycja bitmap następowała w nieskomplikowany sposób. Co wyróżnia XCF? Przede wszystkim zachowanie wszystkich masek, ścieżek a także warstw. Przy ich wykorzystaniu można powrócić do oryginału a także go we właściwy sposób edytować.

Jeden z najpopularniejszych formatów zarówno dla grafika komputerowego jak i zwykłego użytkownika to z pewnością JPG. Zapis plik to wykorzystanie stratnej kompresji. Co to oznacza w praktyce ,,dla przeciętnego usera”? Plik wyjściowy ma gorszą jakość niż ten, który został stworzony pierwotnie. Pomimo tego można wyróżniać plus a polega on na kompresji, która jest zależna od rodzaju grafiki. Do czego służy format? Przede wszystkim jako zapis zdjęć, grafik z większością ilość przejść totalnych lub ogromnych grafik, które użytkownik ma kompresować.

GIF to format służący jako zapis obrazków jako paleta 256 kolorów a jej zapis to bezstratna kompresja LZW. Można jednak zamieniać jeden kolor na przezroczystość oraz przy skorzystaniu z prostej animacji można wykonać statyczne obrazki, które są zawarte wewnątrz pliku pojedynczego.

PNG to format uniwersalny. To także popularny zapis plików, który polega na kompresji bezstratnej. W porównaniu do formatu GIF jest ona bardziej optymalne i nie istnieją tutaj ograniczenia patentowe lub licencyjne. Porównując go z GIFEM taki plik pod żadnym względem nie może się składać z animacji. Zdjęcia, które się zapisuję przy jego wykorzystaniu to grafiki, które są z przejściami totalnymi.

TIF to format służący jako zapis grafiki. Bardzo często dotyczy on GIMPA ale zakończenie z nim pracy dotyczy braku kompresji. W jakim celu wykorzystuję się ten format? Przede wszystkim jako DTP gdyż tutaj następuję zapisywanie kolor 48 bitów w CMYK.

Format dla profesjonalnych layutów

Format, który jest prawdopodobnie najpopularniejszym w zakresie tworzenia profesjonalnych layutów Internetowych to z pewnością PSD:
– to właśnie on dotyczy Adobe PhotoShopa i to właśnie w nim można znaleźć – ścieżki, maski, warstwy a także inne bardzo przydatne dodatki do stworzenia jak najbardziej efektownych grafik,
– w porównaniu do GIMPA nie ma tutaj żadnych większych ograniczeń,
– osoby, które na co dzień ,,trudnią” się w tworzeniu PSD jako udany layout internetowy najczęściej wybierają jednak płatny program Adobe PhotoShop zapisując swoje pracy jako rozszerzenie .PSD,
– zostaję tutaj zachowana duża jakość i nie ma żadnych problemów w związku z utratą jakości.

Zostaw odpowiedź