Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Edycja gotowej grafiki

hands-1004133_1280Jest wiele rodzajów programów graficznych. Przy czym jedne służą do tworzenia grafiki, natomiast inne służą do edycji uprzednio stworzonej grafiki. Przydają się one na przykład w obróbce zdjęć. Ale i nimi można stworzyć jakiś ciekawy efekt. Osobom zainteresowanym polecamy darmowy program o nazwie GIMP. Program dostępny jest na wiele systemów operacyjnych, popularny wśród użytkowników Linuxa. I nic dziwnego – jest to darmowy odpowiednik znanego programu Adobe Photoshop.

Jakie możliwości oferuje nam GIMP. Możemy za jego pomocą wykonać obróbkę zdjęcia, które zostało wykonane aparatem cyfrowym lub w inne sposób wprowadzone do komputera. Możemy zmienić rozmiar zdjęcia. Ma to uzasadnienie – będzie zajmować mniej miejsca na twardym dysku, a na niektórych portalach wymagane są zdjęcia mające określone rozmiary. Ale ta czynność to nic wielkiego. Możemy wyostrzyć niektóre fragmenty, całe zdjęcie. Możemy również rozmyć zdjęcie. I to na kilka sposobów. Może to być rozmycie zwykłe. Możemy też wybrać rozmycie Gaussa – ciekawy efekt. Zwykłe rozmycie. Ale możemy ustawić np. rozmycie ruchu. A to już nie jest zwykłe rozmycie. Po zastosowaniu tego efektu obraz wygląda tak, jakby ktoś nim poobracał i pozostawił smugi. Oczywiście zależy to od wybranych opcji.

Ilekroć chcemy zastosować jakiś efekt otwiera się okno podglądu. Mamy tam do dyspozycji podgląd w czasie rzeczywistym oraz ustawienia. Ustawienia możemy zmieniać i obserwować zmiany w oknie podglądu w czasie rzeczywistym. Na koniec klikamy OK i po chwili nasza grafika zostaje zmieniona. Na wykonanie efektu trzeba poczekać. Na dole mamy pasek postępu oraz przycisk anulowania. Każdą czynność można anulować i cofnąć.

Programem GIMP można regulować kontrast, jasność oraz nasycenie. Możemy też zmieniać balans kolorów zwiększając nasycenie jakiegoś odcienia. A to wszystko w czasie rzeczywistym. Oczywiście możemy też cofnąć do poziomu wyjściowego. Możliwe jest również regulowanie natężenia kanału alfa oraz wiele innych efektów.

Programem GIMP można uzyskać wiele zdumiewających efektów. Chodzi tutaj zarówno o zwyczajne wyostrzenie czy rozmycie zdjęcia, jak również efekty fantastyczne. Możemy do naszego zdjęcia dodać błysk gradientowy, błysk supernowej itd. A to może dać ciekawe efekty. Zwłaszcza, że program GIMP umożliwia pracę na warstwach. A to oznacza, że możemy łączyć ze sobą kilka warstw tworząc bardzo ciekawe efekty. Tak oto obiekt, który naprawdę występuje w świecie realnym może się znaleźć w miejscu, które normalnie nie występuje. Co powiecie na czajnik na tle nieba mającego chmury w barwach zielono-czerwono-pomarańczowych, nie występujących w świecie realnym? Albo tęcza w pokoju. A to tylko nieliczne efekty jakie można uzyskać za sprawą tego programu.

Temu darmowemu programowi warto poświęcić parę godzin. Zwłaszcza, że mogą to być godziny spędzone z przyjemnością. Wybierzemy sobie jedno zdjęcie i na nim przetestujemy wszystkie efekty jakie ten program oferuje. A być może stworzymy własną unikalną kombinację i kompozycję. Praca tym programem to przyjemne z pożytecznym.

Zostaw odpowiedź