Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Odpowiednie podzespoły bazowe

computer-154114_1280Dopasowanie sprzętu komputerowego do swoich indywidualnych potrzeb to absolutnie najważniejsze zadanie, jakie stoi przed osobami decydującymi się na komputer stacjonarny. Jest to inwestycja, która powinna być przemyślana, w szczególności jeśli ma posłużyć do wykonywania zawodowej pracy z jego wykorzystaniem. Osoby decydujące się na rozpoczęcie pracy w zawodzie grafika nie muszą szukać zatrudnienia w firmie – ogłoszenie się w Internecie i zdalne wykonywanie zlecenia z domu jest dzisiaj równie skuteczne, jak operowanie w trudnym do utrzymania i kosztownym biurze. Za grafika przemawia przede wszystkim jego jakość, tempo wykonywania zleceń i satysfakcja klienta – jeśli więc ktoś zaprezentuje ciekawe portfolio, przygotuje projekt wstępny czy szkic projektu i zachęci potencjalnego zleceniodawcę konkurencyjną stawką, może odnieść sukces bez wielkiego zaplecza.
Dlatego najbardziej uzdolnieni graficy komputerowi dbają o to, by nie ograniczać się wyłącznie do projektowania layoutów dla stron internetowych czy sklepów sieciowych, ale by również obcować z klasycznymi dziedzinami sztuki jak malowanie czy fotografowanie. W świecie obrazów dużo ważniejsze od właściwego komputera z mocnym układem graficznym jest umiejętność wnikliwej i jednocześnie artystycznej analizy oraz syntezy pewnej idei w formie graficznej. Jest to często bardzo trudny do przejścia proces i nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzone lub oczekiwane przez zleceniodawcę efekty właśnie przez blokadę typową dla wszystkich twórców.
Rozwijanie się poprzez obcowanie z żywym płótnem, aparatem fotograficznym lub innymi narzędziami spotykanymi w pracy twórczej, to klucz do utrzymania się w zawodzie grafika przez dekady. Doświadczenie zawodowe i duża liczba wykonanych już zamówień przemawiają zawsze na korzyść, więc niejednokrotnie studenci kierunków graficznych zanim zdecydują się uruchomić własną działalność gospodarczą, próbują dostać się do dużej firmy specjalizującej się w największych zamówieniach z tego segmentu, zdobywają wiedzę i doświadczenie oraz namiary do najbardziej zaufanych klientów. Dopiero po odpowiednim przesiąknięciu wszystkimi informacjami z rynku, decydują się na rozpoczęcie własnej działalności i jest to moment, w którym muszą zdecydować się na konkretne inwestycje oraz cięcia wydatkowe w innych miejscach.
Zatrudnienie pracowników mających różne zadania w procesie tworzenia projektów graficznych wydaje się być niezbędne, podobnie jak zorganizowanie obsługi biura czy obsługi księgowej. Zaplecze technologiczne, które nigdy nie jest zmartwieniem zwykłego szeregowego grafika w dużej firmie, ponieważ za dobieranie i serwisowanie komputerów odpowiada wyłącznie jego przełożony – teraz w wariancie uruchamiania własnej działalności staje się kluczem do sukcesu. Oszczędzanie na sprzęcie komputerowym wydaje się być fatalnym pomysłem, zwłaszcza przy tworzeniu zamówień graficznych. Nawet jeśli nasze pierwsze zlecenia są małe i mogły by być wykonane z małym nakładem środków, to w sytuacji nagłego pozyskania bardzo wartościowego klienta firma może okazać się zupełnie nie zdolna do zaspokojenia jego podstawowych potrzeb.

Zostaw odpowiedź