Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Jakość sprzętu komputerowego

pc-185837_1280Istnieje wiele zawodów pozwalających na pracę w domu za pomocą komputera i specjalnego oprogramowania czy połączenia sieciowego – jakość posiadanego sprzętu ma więc wpływ na wykonywanie obowiązków. W większości firm korzystanie ze zdobyczy technologii i umiejętność obsługiwania firmowej sieci czy odpowiednich aplikacji jest absolutnie wymagana do właściwego funkcjonowania. Trudno wyobrazić sobie pracę grafika, który miałby ograniczone możliwości wykorzystania najnowszych programów, modułów graficznych i programów konwertujących, ze względu na ograniczenia sprzętowe. Właściwe spersonalizowanie komputera tak, by miał w miarę możliwości optymalne parametry to podstawa, bez której trudno w ogóle rozpocząć taką pracę.
W przypadku osób pracujących jako grafik na etacie w firmie informatycznej – to przeważnie po stronie pracodawcy leży zapewnienie odpowiednich narzędzi do pracy. W zawodzie grafika na pewno nie chodzi tylko i wyłącznie o układy graficzne adekwatne do wykonywanej pracy – zupełnie inne będą potrzeby fotografika pracującego dla lokalnego magazynu, inne dla programisty, jeszcze odrębne dla grafika reklamowego. Biorąc pod uwagę takie zawody jak programowanie gier komputerowych, praca grafika może wymagać zastosowania absolutnie najnowocześniejszych technologii, które pozwolą mu tworzyć środowisko trójwymiarowe w czasie rzeczywistym i uruchamiać najbardziej skomplikowane algorytmy modulujące tę rzeczywistość.
Wszystko to wymaga ogromnych inwestycji finansowych, ale także wykwalifikowanej kadry pracowników, którym funkcjonowanie w takim środowisku nie będzie sprawiało żadnego problemu. Inaczej wygląda sytuacja w mniejszych i mniej innowacyjnych firmach technologicznych, które stawiają przede wszystkim na standardowe usługi graficzne, takie jak projektowanie szaty graficznej stron internetowych czy portali społecznościowych. Nie koliduje to z realizowaniem takich zleceń jak tworzenie elementów reklamowych czy wydawaniem magazynu w wersji papierowej lub elektronicznej.
Aktualnie media na całym świecie opierają się coraz mocniej na obrazkach, nawet społeczne trendy daje się skutecznie kształtować seriami tzw. memów, czyli bardzo prostych obrazków z jednym, często absurdalnym motywem i powtarzającym się motywem. Tworzenie informacji i kampanii wizerunkowych z pomocą prostych programów graficznych sprawia, że nie trzeba być wykwalifikowanych grafikiem, aby umieć odnaleźć się w takiej nowej internetowej rzeczywistości.
Dla grafików zajmujących się przede wszystkim zdjęciami i ich obróbką, nie brakuje bardzo profesjonalnych narzędzi i urządzeń pozwalających na błyskawiczne edytowanie obrazu. Aparaty cyfrowe bezprzewodowo połączone z serwerem i ekranami hd pozwalają jeszcze w trakcie sesji zdjęciowej archiwizować zdjęcia oraz analizować je na żywo. Ułatwia to pracę zarówno osobie z aparatem jak i modelowi, ale przede wszystkim daje możliwość grafikom natychmiastowej analizy potrzeb uzyskania innego ujęcia lub uwydatnienia innych cech z fotografowanego modela czy przedmiotu.

Zostaw odpowiedź