Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Jak dokonać wyboru, czyli drukarka atramentowa czy laserowa?

Decydując się na zakup drukarki trafiamy oczywiście najczęściej na dylemat związany z wyborem modelu atramentowego lub laserowego. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, więc naprawdę trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, który jest lepszy – wiele zależy również od producenta. Liczba niuansów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki, także nie ułatwia wyboru.

Jedyne, co może nam pomóc w odpowiedzi na to pytanie postawione w tytule, to uświadomienie sobie swoich indywidualnych potrzeb, gdyż od tego już tylko krok do satysfakcjonującej decyzji odnośnie rodzaju drukarki. Jakie to wymagania osobiste mogą zadecydować o tym, czy finalnie w naszym życiu zagości drukarka atramentowa czy laserowa? Sprawdźmy to!

Drukarka domowa czy firmowa?

Pierwsza kwestia to przeznaczenie urządzenia, gdyż inaczej wygląda użytkowanie drukarki w domu, a inaczej ma się sprawa w przypadku konieczności zadbania o potrzeby druku w firmie. Wychodząc z założenia, że rozwiązanie do pracy ma być przede wszystkim wydajne i ekonomiczne – prawdopodobnie posłuży nam głównie do druku całej masy dokumentów – kupno drukarki laserowej będzie lepszym wyborem. Może ona pracować na jednym tonerze o wiele dłużej, a przy regularnej eksploatacji generuje koszt kopii dla jednej strony rzędu 1-4 groszy. Z kolei drukarką domową najczęściej zostają modele atramentowe, gdyż wymaga się od tego typu sprzętu nie tylko powielania plików tekstowych, ale także możliwości uczynienia tego z grafiką i zdjęciami – wielofunkcyjność generuje tu co prawda dodatkowe koszty, jednak jeśli nasze prywatne nakłady wydruków nie są zbyt duże, to taka opcja pozwoli na pewno cieszyć się z inwestycji przez dłuższy czas.

Wymiana tuszu lub tonera

Wszystko co piękne kiedyś się kończy, tak samo jest z wkładami do drukarek. Tutaj zasada jest dość prosta do zapamiętania, gdyż nie jest tajemnicą, że uzupełnienie atramentu jest o wiele tańsze niż zakup nowego tonera do drukarki laserowej, Bywa wręcz tak, że tańsze modele, które wcześniej zaprzęgliśmy do użytku biurowego, mogą kosztować o wiele mniej niż sam wkład. Potrzeba tu jednak jeszcze jednego czynnika, który da nam bardziej jednoznaczny wynik, a jest to oczywiście liczba wydruków, jakie można uzyskać w przypadku obu urządzeń. Atramentowa drukarka potrafi co prawda wytrzymać wiele, jednak nie może mierzyć się z drukarką laserową. Jeśli więc drukujemy dużo to niezbyt trafną decyzją będzie kupno modelu atramentowego, gdyż koszty wymiany tuszy będą nie tylko nawiedzać nas o wiele częściej, ale także szybko okaże się, że są droższe niż toner do drukarki laserowej, która bez problemu poradziła by sobie z taką ilością stron treści.

Co z jakością wydruku i jego szybkością?

Drukarka laserowa została stworzona najpewniej dla osób niecierpliwych, gdyż przy odpowiednim ustawieniu i zainstalowaniu dedykowanego oprogramowania może ona przygotować dla użytkownika nawet kilkadziesiąt stron tekstu w ciągu minuty. Atramentowe modele, przez to, że są dokładniejsze w swojej pracy, działają wolniej – ale nadają się idealnie do wydruku zdjęć. Oczywiście w opcjach możemy zmienić ustawienia i obniżając jakość atramentowych wydruków uzyskać większą efektywność, ale i tak nie uda się nam nadepnąć pod tym względem na odcisk modelom laserowym. Można to zrobić jednak w inny sposób – drukując grafikę.

Zostaw odpowiedź