Jaki komputer dla grafika?
Dyskusje na temat odpowiedniego sprzętu dla grafika to nieodłączny element każdego forum branżowego.
Przez wiele lat, kiedy niezależny grafik chciał dokonać zakupu nowego komputera Macintosh był to dla niego automatyczny wybór. Komputery Macintosh były super pod warunkiem, że pamięć, szybkość przetwarzania i przechowywania była odpowiednio dopasowano do dużych plików projektowych. Większość firm zajmujących się zadaniem projektowania graficznego i firm poligraficznych wykorzystywało tylko komputery Macintosh. Dziś ta tendencja się utrzymuje, ale komputery dzisiaj nie są już ograniczone wyłącznie do komputerów Macintosh. W związku z tym podjęcie decyzji co do zakupu komputera nie jest tak jednoznaczne, jak to było kiedyś – dla grafików.
Sprzęt i oprogramowanie
Sprzęt jest pierwszym czynnikiem dla większości projektantów. Chociaż komputery mogą już dzisiaj rywalizować z Maciem pod względem szybkości przetwarzania, niektórzy twierdzą, że Mac jest jeszcze bardziej wydajny w odniesieniu do przetwarzania dużych plików graficznych. Ponadto, komputery Macintosh mają lepsze wyniki jeśli chodzi o ich utrzymanie aniżeli większość komputerów. Jednak, gdy pojawia się jakiś problem sprzętowy w odniesieniu do Maca – to może kosztować więcej, kiedy trzeba go naprawić.
Oprogramowanie to miejsce w którym Macintosh bryluje w porównaniu do PC. Wszystkie główne wnioski projektowe i graficzne są dostępne dla obu platform i będą działać z podobną prędkością. Jednak system operacyjny Macintosh historycznie jest znacznie bardziej stabilny niż to co znajdujemy w systemie operacyjnym Windows, a także jest to znacznie łatwiejsze dla użytkownika końcowego pod względem rozwiązywania problemów. Dodatkowo, komputery Macintosh są znacznie mniej podatne na wirusy, spyware i adware aniżeli komputery PC, które znane są z luk w zabezpieczeniach.
Są też rozważania wykraczające poza sprzęt i oprogramowania, jakie niezależny projektant musi rozważyć. Na przykład komputery Macintosh zwykle kosztują więcej niż komputery PC. Jednak, gdy komputer jest wyposażony w gamę odpowiedniej pamięci, ma pewniak pod postacią procesora i karty graficznej nadające się do efektywnego przetwarzania plików graficznych, koszt jest dość podobny. Jeżeli projektant zdecyduje się przełączyć na jedną z tych platform wszelkie programy graficzne toi te muszą być wykupione na podstawie nowego pozwolenia, co prowadzi do tego że wielu projektantów, woli trzymać się jednej platformy.
Estetyka i interakcja
Estetyka jest często brana pod uwagę przez wielu projektantów. Komputery Macintosh wyglądają na bardziej eleganckie i minimalistycznej, a komputery PC mają zwykle bardziej standardowy wygląd. Jednak niektóre najbardziej oryginalnie zaprojektowane komputery Macintosh nie nadają się do prac projektowych, choć są fakt są dostępne w ciekawych kolorach.
Wreszcie, należy uważać i uwzględnić kwestię interakcji z zewnętrznymi dostawcami i klientami. Wiele firm poligraficznych i graficznych oraz firmy projektowe wciąż mają silne nastawienie pro-Macintosh i mogą odrzucić natywne pliki utworzone za pomocą oprogramowania PC. Jednakże, jeśli przesyłasz EPS, TIFF lub PDF pliki, różnica w platformie będzie nieznaczna.
To wszystko sprowadza się jednoznacznie do tego, że:
– wybór komputera dla grafika to bardzo osobista i indywidualna decyzja
– jeśli chce się ją podjąć naprawdę dobrze trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw w tym kontekście, – warto też doradzić się jakiegoś profesjonalisty w tym temacie, najlepiej bardziej doświadczonego grafika – który ewidentnie zna się na nowoczesnym sprzęcie,
– sporo ciekawych informacji jest w Internecie, warto się z nimi porządnie zapoznać.