Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Niezwykłe, nierealistyczne chmury

white-cloud-950998_1280Na pewno nie raz podziwiałeś obłoki. I nie ma się czemu dziwić. Niema to jak położyć się na trawie letnią porą, zjeść coś dobrego i zerkać w niebo. I podziwiać majestatyczne obłoki. Obłoki, które przybierają różnorodne formy. Niekiedy doprawdy zdumiewające. Możemy obłokom zrobić zdjęcia. A możemy też zrobić własne. Z pomocą nam przyjdzie komputer z programem GIMP.

Program GIMP to darmowy program służący do obróbki grafiki. To odpowiednik programu Adobe Photoshop. Posiada on ogromne możliwości. Ale wyobraźmy sobie, że chcemy stworzyć chmury. Ale nie takie zwykłe chmury. Od tego zasadniczo służy pewna opcja. Znajdziemy ją w menu Filtry->Renderowanie->Chmury. A tam mamy wybór różnych chmur. Ale dodajmy całości odrobiny pikanterii.

Najlepiej będzie jeśli tło wpierw wypełnimy gradientem. W tym celu w górnym menu wybieramy Narzędzia->Narzędzia rysowania->gradient. I wypełniamy gradientem. A jak go poprowadzimy, od której strony do której to już nasza sprawy. A potem dobrze jest dokonać korekty barw. W tym celu wykorzystujemy liczne efekty z menu kolory. Tak, abyśmy otrzymali zadowalające nas barwy. A potem przejdźmy do Filtry->Renderowanie->Chmury. Wybierzmy odpowiadające nam chmury. Najlepiej poeksperymentujmy, popatrzmy na uzyskany efekt, a jeśli nie będziemy zadowoleni, to cofnijmy efekt i wybierzmy kolejny. No dobrze, mamy już chmury. Jakieś fantastyczne chmury. Można by zakończyć na tym pracę. Ale można coś dodać.

Dodajmy do całości rozmycie ruchu. Znajdziemy ten efekt w menu Filtry->Rozmycie. A tam znajdziemy wiele ciekawych efektów rozmycia, ale nas interesuje to konkretne. Ustawimy rozmycie promieniste i kąt jakieś siedem stopni. Oczywiście nikt nam nie broni eksperymentowania. Możemy wybrać rozmycie innego rodzaju. Ale wybierając rozmycie ruchu otrzymamy ciekawy efekt rozmytych i zakręconych chmur.

To oczywiście przykład tego, czego można dokonać za pomocą programu GIMP. Następnie wykonane przez nas chmury mogą nam posłużyć do dalszej pracy. A mogą też pozostać takimi, jakimi są. Możemy też zrobić z nich mozaikę, a możemy nic nie robić.

GIMP posiada dużą liczbę filtrów i efektów. Posiada też rozbudowane opcje deformacji. A one pozwolą nam dowolnie wykręcać, wykrzywiać oraz falować obiektem. Co więcej możemy nawet stworzyć animację z obiektem, który będzie się deformował. A jeżeli wybierzemy opcję ping-pong to uzyskamy ciekawy efekt – obiekt z pozycji wyjściowej zostanie zdeformowany, a następnie powróci do tejże pozycji wyjściowej.

Innym efektem godnym uwagi są błyski. Błyski gradientowe, błyski supernowej lub jeszcze inne błyski. Błyski potrafią wyglądać bardzo efektownie. W oknie z ustawieniami możemy ustawić ich pozycję, promienie i wszystkie inne parametry. Całość będziemy widzieli w oknie podglądu, a wszystko w czasie rzeczywistym. A po kliknięciu OK i krótkiej chwili będziemy mogli podziwiać efekty naszych ustawień. Efekty powinny być rewelacyjne.

Ponieważ GIMP jest programem darmowym, każdy będzie mógł się nim pobawić. I potworzyć dla własnych potrzeb ciekawe efekty. A może nawet dla celów profesjonalnych…

Zostaw odpowiedź