Czy monitor dla grafika jest ważny?
Monitor jest jednym z narzędzi, które ma wpływ na to, jak dobrze wykonana zostanie praca grafika czy fotografa i jak później wydrukowane będą jego prace. Obróbka zdjęć czy praca w programach graficznych bez dobrego monitora jest niemożliwa, dlatego każdy, kto profesjonalnie zajmuje się którymś z tych zajęć musi liczyć się z wydatkiem na monitor. Dobre monitory, których parametry pozwalają na tworzenie grafiki, zdjęć i obrazów najwyższej jakości, nie należą bowiem do najtańszych. Monitor dla grafika powinien różnić się jednak trochę od tego dla fotografa, głównie ze względu na to, że ten pierwszy tworzy grafikę, a drugi jedynie obrabia zdjęcia, które zostały wcześniej zrobione aparatem. Często grafik zajmuje się zarówno tworzeniem nowych treści, jak i obróbką zdjęć. Należy sobie zdać sprawę, że początkujący grafik nie potrzebuje bardzo drogiego monitora – wystarczy mu ten z niższej półki cenowej, na którym nauczy się wszystkiego.
Dopiero osoby zajmujące się grafiką zawodowo i w pełni profesjonalnie powinny zainwestować w drogi sprzęt. Wcześniej nie będzie on bowiem w pełni wykorzystany, a zanim grafik nauczy się wszystkiego, może się zepsuć, zniszczyć czy stać przestarzały. Znaczenie ma także to, czy grafiki tworzone są na potrzeby internetu czy do druku. Jeśli chodzi o internet, każdy ma inne odwzorowanie barw na swoim monitorze, więc tak czy siak to, co widzi grafik, nie będzie miało tak dużego znaczenia. Jeśli chodzi natomiast o grafiki do druku, odwzorowanie barw na monitorze musi być idealne, by potem druk był jak najbliższy zamysłowi grafika. Tak samo sprawa ma się z fotografami – ci, którzy zajmują się nią amatorsko nie potrzebują monitora za kilka tysięcy, natomiast profesjonaliści, których zdjęcia po obróbce są drukowane, muszą mieć odpowiedni sprzęt. Ważne, by zdać sobie sprawę, czy zakup bardzo drogiego sprzętu się zwróci i opłaci. Czasami można zrobić wszystkie grafiki na tańszym sprzęcie bez zmniejszenia jakości swojej pracy.
Istnieje kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru monitora. Pierwszy z nich to rodzaj matrycy, która może być matowa lub błyszcząca. Dla grafików lepsza okaże się matowa, która nie odbija tak światła, dzięki czemu praca jest bardziej komfortowa. Rodzaje matrycy to także TN i IPS, które opisują rodzaj ekranów. Ten pierwszy posiada najsłabsze parametry, więc nadaje się do codziennego korzystania z internetu czy arkuszy kalkulacyjnych lub pisania. Do grafiki i obróbki lepiej sprawdzi się ekran IPS, odwzorowujący dobrze kolory i będący dobrym wyborem dla tych, którzy zajmują się grafiką. Dodatkowo takie monitory mają szerokie kąty widzenia, co ułatwia pracę. Można zainwestować również w ekran dotykowy, który wielu osobom ułatwia pracę szczególnie w dobie smartfonów, jednak nie jest to konieczne. Dla niektórych po prostu ekran, który jest także dotykowy, okaże się bardziej komfortowy i wygodny. Ważne jest także wybranie odpowiedniej przekątnej monitora. Zbyt mała sprawi, że szczegóły będą gorzej widoczne, natomiast zbyt duża – że trudno będzie objąć wzrokiem cały monitor z bliska. Minimalna wielkość monitora dla grafika to 22 lub 24 cale, wielkość ta jest optymalna i sprawdzi się dobrze także w małych biurach czy mieszkaniach. Istotna jest także rozdzielczość, która powinna być co najmniej Full HD, by wszystko było idealnie ostre, z najdrobniejszymi szczegółami. Kolejnym parametrem dobrego monitora dla grafika jest jasność ekranu. Im wyższa, tym lepiej, jej minimum wynosi 250 nitów (nit to jednostka luminacji). Jeśli chodzi o zewnętrzne parametry monitora, można wymienić tu podświetlenie. Może nie być go wcale, a jeśli jest – musi być równomierne, by wszystko było widać dobrze i by światło nie przeszkadzało w obróbce zdjęć czy tworzeniu nowych grafik.
Warto również zainteresować się spektrum barw, jakie są oferowane przez monitor, który chcemy zakupić. To właśnie to, w jaki sposób odwzorowane są kolory w znaczący sposób wpływa na pracę z grafiką i na to, jak będą prezentować się ukończone grafiki, zdjęcia czy rysunki. Jeśli mają być one drukowane, kolory są szczególnie istotne i powinny odpowiadać rzeczywistości. Warto więc zainwestować w monitor, który posiada paletę AdobeRGB lub minimum sRGB. Jeśli monitor nie obsługuje tych palet, praca z grafiką może okazać się nie do końca taka, jakiej oczekujemy. Oczywiście początkujący graficy nie potrzebują aż tak dobrego odwzorowania kolorów, jednak zawsze ten parametr musi być brany pod uwagę. Istnieją także monitory, które umożliwiają samodzielną kalibrację kolorów, jednak to zadanie dla prawdziwych profesjonalistów.
Jak widać, istnieje wiele parametrów, które należy brać pod uwagę przy wyborze monitora. Inne będą dobre przy pracy, inne przy zabawie czy nauce. Ceny monitorów wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc zdecydować się na zakup po uprzednim przejrzeniu rynku, przeczytaniu komentarzy czy zapytaniu na forach internetowych. Dobrze jest bowiem usłyszeć opinie od osób, które używały konkretnych monitorów i które mogą podać plusy i minusy użytych w nich zastosowań, które mogą być różne.