Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Odwieczne pytanie grafików, Photoshop czy Gimp?

940_626_fit_original_99_fdyshxZ pewnością każdy grafik zadawał już sobie wielokrotnie pytanie na które tak właściwie oprogramowanie postawić. Czy związać się na dłużej w swojej karierze z Photoshopem czy jednak z Gimpem. Tym razem do stworzenia profesjonalnej grafiki lub zdjęcia nie należy posiadać super wypasionego aparatu za sprawą oprogramowania można uzyskać niesamowite efekty. Na jaki pakiet się zdecydować płatny lub zupełnie darmowy jakim jest GIMP. W przypadku tego drugiego czy tak właściwie należy z niego korzystać i zasługuje na uwagę.

Na początku lepiej zacząć od bardziej popularnego a w tym przypadku to dotyczy jednak Photoshopa. Nie działa on niestety na każdym systemie operacyjnym. Z tego powodu świetnie on współpracuję z systemami operacyjnymi a tutaj chodzi o Microsoft Windows (nawet z Vista). To niestety jest sygnał dla wszystkich użytkowników, że aby móc korzystać z pełnej mocy pakietu należy mieć zainstalowany na swoim komputerze system od Billa Gatesa. Nie należy być żadnym ekspertem i powiedzieć o tym, że to jest bardzo duża minus. Konkurent Photoshopa jakim jest Gimp bez żadnych problemów radzi sobie świetnie na innych systemach operacyjnych a w tym przypadku związane jest to dodatkowo z Linuksem, Uniksem a nawet produktami od Appla. Aby móc się cieszyć z pełnych możliwości płatnego programu do tworzenia grafiki należy być w posiadaniu w miarę konkretnego sprzętu(1GB ram podstawowa wersja i 4GB nawet dla innych) w przypadku darmowego użytkownicy komputerów o nieco słabszych parametrach powinny w pewny sposób obsługiwać je i to bez żadnych większych problemów. Dodatkowo GIMP w porównaniu do Photoshopa nie zajmuję aż tak dużej ilości na dysku a to jest jego duża zaleta ponieważ można poświęcić swój dodatkowy obszar na inne projekty graficzne.

Jak się różnią funkcje a także szata graficzna obydwu programów. Przede wszystkim każdy grafik(w szczególności początkujący) po uruchomieniu mógł mieć problemu z przyswojeniem wszystkich wtyczek a także narzędzi. Jednak po upływie czasu każdy co raz bardziej oswajał się z nie aż tak bardzo zaawansowanym laoyotem. W nawiązaniu do płatnego pakietu PhotoShop interface tak właściwie przedstawia się bardzo klasycznie a także wygląda na bardzo uporządkowany. W wielkim skrócie wszystko znajduję się bezpośrednio w zasięgu ręki każdego grafika. Opcje w żaden sposób nie są ukryte a wtyczki są bardzo przyjazne dla użytkownika. Jeśli chodzi o Gimpa to niestety trzeba się z tym pogodzić, że producenci programu nie pomyśleli o tym kto obsługiwać będzie to oprogramowanie. Interface nie należy do zbyt przyjemnych i niestety wszystko tutaj wydawać się może bardzo skomplikowane. Użytkownik może mieć problemy z odnalezieniem najważniejszych funkcji do tworzenia grafiki ponieważ niektóre elementy zostały ukryte w tym niezbyt estetycznym designie.

Jeśli chodzi o koszty obydwu pakietów należy powiedzieć o tym, który jest całkowicie darmowy i posiada licencję freeware a chodzi tutaj o Gimpa. Pod tym względem biję o głowę swojego płatnego rywala. W tym przypadku ceny za oryginalną wersję PhotoShop rozpoczynają się nawet od 3000zł. Ta kwota nie należy do najtańszych za jeden program. Aby móc się cieszyć z wszystkich dostępnym wersji, które oferuję płatne rozwiązanie należy dopłacać za każdy moduł w osobny sposób.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który pakiet do tworzenia grafiki wybrać. Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje plusy a także minusy. Każdy do jego wyboru powinien podejść bardzo indywidualnie i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Zostaw odpowiedź