Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Domowa obróbka grafiki

man-1352025_1280Czy można zająć się grafiką komputerową w warunkach domowych? Można, ale trzeba liczyć się z wydatkami. A na poważne – warto sięgnąć po oprogramowanie freeware czyli takie, za które nie musimy płacić. Osoby zainteresowane grafikę w domowych warunkach powinien zainteresować program o nazwie GIMP. Jest to zaawansowany program filozofią działania i bogactwem funkcji przypominający znany Photoshop firmy Adobe. I również ma on sporo do zaoferowania.

Program GIMP oferuje wiele funkcji rozmywania, wyostrzania, wygładzania, uwydatniania czy skręcania obrazu. Umożliwia on również dokonywania wielu różnych działań na kolorach. I tak możemy sprawić, że nasz obrazek będzie wyglądać jak dawne zdjęcie, możemy go zniekształcać, deformować albo sprawić, że będzie wyglądać jakby był za szkłem. GIMP oferuje również duże możliwości w zakresie nakładania warstw. Możemy wczytać dowolną grafikę i ustawić ją jako jedną warstwę, następnie możemy wybrać kolejną i ustawić tam kolejną grafikę. Możemy te warstwy następnie nakładać na siebie na różne sposoby. Tak, aby stworzyć jeden obraz mający uwypukloną jakąś część. Dodawanie ich przypomina trochę wykonywanie operacji matematycznych na grafice. I tak możemy dodawać poszczególne elementy, sumować je oraz dokonywać wielu innych rzeczy.

GIMP oferuje wiele ciekawych efektów rozmycia. Może to być  zwykłe rozmycie, może to być rozmycie Gaussa o bardzo ciekawych właściwościach, rozmycie w ruchu oraz wiele innych efektów rozmycia.

O efektach skalowania, obracanie, balansowaniu kolorów mówić nie trzeba – ich jest wiele. GIMP rozpoznaje również wiele popularnych formatów graficznych. Warto przy tym pamiętać, że jeśli chcemy zapisać grafikę w formacie innym niż standardowy format Photoshopa czyli np. .JPG to będziemy musieli wybrać opcję eksport, ale to zależy od wersji programu, dostępnych dodatkach itp.

GIMP to darmowa alternatywa dla programu Photoshop i choćby z tego powodu warto się z nim zapoznać. Czy jest on w stanie zastąpić Photoshop? Najlepiej ocenić samemu. Każdy ma inne oczekiwania, programem GIMP można dokonać wielu ciekawych rzeczy. Pozostaje tylko spróbować.

Zostaw odpowiedź