Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Cechy, które powinien posiadać grafik komputerowy

Do tworzenia profesjonalnej grafiki jako np. PSD, druk offsetowy czy layout internetowy potrzebny jest profesjonalista. Grafik komputerowy oprócz tego, że powinien tworzyć projekty na które ,,mucha nie siada” musi również mieć specjalne cechy charakteru. Istnieję krótka lista, która może wyróżniać dobrego grafika komputerowego.

Podstawowe cechy to w tym zawodzie…

Grafik komputerowy wykonujący swoją pracę powinien być asertywny. Można wyróżniać dwa rodzaje ,,artystów” komputerowych – jeden z nich to taki, który wykonuję swoją pracę stacjonarnie w biurze najczęściej w agencji reklamowej a inny to taki, który prowadzi swoją własną firmę najczęściej jednoosobową lub jest freelancerem. Klient zamawiając jakąś pracę myśli, że wykonanie loga zajmie ,,artyście” parę minut, co najwyżej kilka godzin. W rzeczywistości tak nie jest. Idealny grafik komputerowy powinien cenić swój czas i znać swoją wartość.

Cierpliwość u grafika komputerowego to cecha pożądana. Jakiego obszaru zawodowego ona dotyczy? Przede wszystkim sprowadza się do klientów ponieważ to właśnie oni mogą być – nieznośni i wybredni. Najbardziej niewygodne osoby to takie, które do nowo powstałego projektu chcą jeszcze coś poprawić bez jasnego określenia co dokładnie. Dlatego cierpliwość to cecha, która powinna wyróżniać grafika komputerowego.

Dotrzymywanie terminów powinno stać u grafika komputerowego na pierwszym miejscu. Jeśli ,,artysta” obiecuję wykonać projekt na określony czas to musi wykonać to w terminie. Jedno opóźnienie w wielu przypadkach może oznaczać rezygnację z twoich usług lub niespodziewane zwolnienie Cię z miejsca pracy.

Przydadzą się mu również

Empatia to na pewno cecha, która wyróżniać będzie dobrego grafika komputerowego. Rozmawiając z klientem nie powinien używać fachowych nazw. Dla ,,zwykłego zjadacza chleba” formaty PSD, CMYK itp. niewiele mogą znaczyć. Zamiast tego w trakcie rozmowy konieczne jest to aby używać potocznego języka. To na pewno będzie o wiele prostsze w ramach dalszej komunikacji odnoście projektu.

Zmysł artystyczny i finezję. Grafik komputerowy, który działa bez polotu nie może się określać mianem ,,mistrza PhotoShopa”. Osoba na tym stanowisku powinna mieć głową pełną pomysłów za których sprawą będzie mogła zarażać innych do dalszego działania. To właśnie grafik komputerowy odpowiada bardzo często za to w jaki sposób firmę klienta będą odbierać inne osoby. Stworzenie profesjonalnego Loga nie może się odnosić jedynie do barw ,,białego i czarnego”. Warto pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym.

Zostaw odpowiedź