Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Jak zaprojektować ciekawe ulotki reklamowe?

Ulotka jest jednym z najczęściej stosowanych form reklamy. Można ją otrzymać spacerując po mieście, a także znaleźć w różnych punktach handlowych, usługowych czy gastronomicznych. Ze względu na powszechność tego typu broszur, warto zadbać o to, aby ich projekt wyróżniał się na tle konkurencji i przykuwał uwagę potencjalnego klienta.

Liczne możliwości

Należy zacząć od tego, jakie rodzaje ulotek są dostępne na rynku. Najczęściej występujące formaty to A6, A5, A4 oraz DL. Ostatnia z nich ma taką samą wysokość jak A5, jednak jest od niej węższa. Zależnie od potrzeb można zdecydować się na wersję biało-czarną lub kolorową. Kolejna możliwość to ulotki reklamowe jedno- oraz dwustronne. Wykorzystywane sposoby druku to cyfrowy lub offsetowy. Drugi z nich staje się opłacalny dopiero przy dużym nakładzie, ze względu na wysokie koszty przygotowania do produkcji. Podczas projektowania warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu tekstu od krawędzi arkusza. Powinno to być ok. 5-10 mm.

Opłaca się wyróżniać

Osoby przechodzące przez centrum miasta mogą otrzymać nawet kilkanaście papierowych reklam dziennie. Fakt, że często są to ludzie spieszący się do pracy czy na uczelnię sprawia, że otrzymane broszury lądują nieprzeczytane w koszu na śmieci. Dlatego warto zadbać, aby przykuły uwagę – to zachęci odbiorców do zapoznania się z ich treścią. Należy pamiętać, że większość przechodniów zerka na ulotkę raptem przez parę sekund zanim zdecyduje się, czy ją wyrzucić. Dlatego tak istotne jest, aby w jasny i czytelny sposób pokazać, czego ona dotyczy. Umieszczenie kolorowego obrazka czy zdjęcia może zaciekawić odbiorcę. Jednak zbyt duża ilość grafik może doprowadzić do tego, że treść będzie mało widoczna. Z tego powodu często na pierwszy rzut oka nie wiadomo, co jest reklamowane, a odbiorca traci zainteresowanie.

Cechy, na których warto się skupić

Dobrze wykonana ulotka powinna sprawić, że potencjalny klient zainteresuje się ofertą. Jednak nie osiągnie się tego, dokładnie wymieniając wszystkie dostępne produkty czy usługi. Lepiej sprawdzi się intrygujące hasło czy cytat. Warto przekonać odbiorcę, że zatrzymanie papierowej reklamy jest dla niego korzystne. Może ona zawierać zniżkę bądź stanowić bilet wstępu do lokalu. Podstawą jest również wykonanie ulotek na wysokiej jakości materiale. Należy pamiętać, że nie jest to dokument, który zostaje starannie włożony do teczki. Wręcz przeciwnie – często ląduje w kieszeni, przez co łatwo ulega pognieceniu i zniszczeniu. Dlatego takie znaczenie ma, aby był trwały. Klient musi mieć możliwość zapoznania się z treścią po powrocie do domu.

Minimalizm, czyli jak przykuć uwagę

Wiele osób ulega pokusie umieszczania zbyt wielu informacji na ulotce. Ich natłok sprawia jednak, że przekaz staje się mało czytelny. Warto zadbać, by potencjalny klient od razu wiedział, z jaką branżą ma do czynienia. Istotne jest również umieszczenie danych kontaktowych, takich jak adres danego miejsca, numer telefonu czy strona internetowa. Jest to kluczowe, aby klient bez problemu trafił do lokalu lub w wolnej chwili mógł zapoznać się ze szczegółową ofertą. Nie należy również używać zbyt wielu krojów pisma, gdyż nie wygląda to zbyt profesjonalnie. Stosując powyższe rady, można bez trudu zaprojektować ulotkę, która zachęci klienta do skorzystania z oferty danej firmy.

Zostaw odpowiedź