Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Technika obróbki zdjęć

notepad-926787_1280Używamy naprawdę wielu programów do obróbki zdjęć, jednak Photoshop stał się narzędziem każdego grafika. Sam program kojarzy nam się z płatną licencją, jednak nie zapominajmy, że w internecie istnieją także wersje próbne, czy też okrojone, które pozwalają się nam sprawdzić jako grafik w tym programie. Kiedy już jesteśmy pewni, że to właśnie chcemy robić w życiu możemy w niego zainwestować.
Operując aparatem cyfrowym ciężko nam znaleźć dobre oświetlenie. W obiektywie aparatu wydaje nam się, że znaleźliśmy „złoty środek”, jednak po przeniesieniu zdjęć na dysk komputera i podglądzie w programie graficznym załamujemy ręce. To jedno z wielu zmartwień fotografów, ale jest na to rada – obróbka graficzna. Przebarwione zdjęcie przyprawia nas o ból głowy, ale sprawna ręka i dobry program graficzny potrafi zatuszować defekt i zdjęcie znów zdobi swoimi kolorami a nie tylko źle padającym światłem.
Przyglądając się zdjęciu możemy zauważyć, że praktycznie każde z nich ma najjaśniejszy a także najciemniejszy punkt. Powinniśmy to zrobić w taki sposób, żeby kolory dość płynnie przechodziły między sobą, w sposób liniowy. Możemy się troszkę pomęczyć, ale kiedy zobaczymy efekty będziemy zadowoleni ze swojej pracy, że mimo wszystko da się naprawić zdjęcie, które już skazaliśmy na porażkę fotograficzną.
Czasami zdarzy się także taka sytuacja, że zdjęcie nie jest dość ostre. Co w takim wypadku należy zrobić? Wyrzucić do kosza czy naprawić? Odradzam wyrzucanie zdjęć, bo praktycznie każde zdjęcie da się odrobinkę wyostrzyć. W Photoshopie jak i w każdym programie graficznym nakładamy warstwy wyostrzające w mniejszym lub w większym stopniu, w dużej mierze zależy od nas samych.
Kolejnym problemem są czerwone oczy na zdjęciu. Czasami zdjęcie robimy używając lampy błyskowej, bo wymaga tego sytuacja. Pamiętacie może aparaty z lat 90? Aparaty na klisze, w których nie bardzo dało się zlikwidować wrażenie czerwonych oczu. Świat poszedł o tyle do przodu, że możemy zlikwidować efekt na komputerze ze pomocą chociażby Photoshopa. Służą do tego specjalnie już stworzone funkcje, które zredukują efekt czerwonych oczu.
Zmiana koloru włosów także jest możliwa. Ze zdjęcia na którym widnieje blondynka śmiało możemy zrobić niebieskie włosy, które stały się tak popularne u nastolatek. Wystarczy, że nałożymy maskę na zdjęcie, zaznaczymy konkretny fragment zdjęcia, który wybierzemy do kolorowania. W końcu wybieramy warstwę a na nią kolor, który sobie upatrzyliśmy. W tym przypadku to będzie niebieski, na końcu zdejmujemy maskę ze zdjęcia. Efekt może być porażający na swój sposób.
Chciałam jeszcze poruszyć temat rozmycia tła na zdjęciu. Widzimy często w sesjach fotograficznych rozmycia tła za postacią. Co prawda można ten tryb ustawić w aparacie cyfrowym, ale co jeśli nie pomyśleliśmy nad tym i chcemy to zrobić z poziomu komputera? Nic prostszego, Photoshop posiada taką funkcjonalność, jest wzbogacony w całą galerię filtrów do różnorodnego rozmywania tła. W etapie końcowym nieznacznie się różni zdjęcie od tego, które zostało zrobione aparatem cyfrowym z włączonym odpowiednim trybem. Czasami wystarczy kilka prostych sztuczek, aby zdjęcie było nie tylko profesjonalne, ale także przykuwało uwagę.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.