Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Studia dla grafika

computer-768608_1280Nikt nie mówił, że nie można zostać grafikiem bez ukończenia odpowiednich studiów. Jednak jeśli chcielibyśmy się dokształcić w tym kierunku to uczelnie publiczne kuszą swoją ofertą jeśli chodzi o samą Grafikę. Uczelnie skupiają na tym kierunku nauki z zakresu grafiki warsztatowej, projektowania graficznego, fotografii, filmu animowanego czy też mediów cyfrowych. Jak obiecuje jedna z uczelni w Polsce, absolwent ma być przygotowany do prowadzenia samodzielnie działalności zawodowej czy też podjęcia studiów magisterskich. Wiedza zdobyta na zajęciach powinna być wystarczająca na samodzielną realizację prac z zakresie chociażby grafiki warsztatowej czy też projektowania graficznego.
Grafika nie oznacza, że od razu musimy jechać na drugi koniec Polski, aby podjąć studia graficzne. Warto się rozejrzeć, czy w swoim mieście uczelnie nie posiadają tego kierunku w swojej ofercie. Jeśli oferta konkretnej uczelni nam nie odpowiada trzeba ruszyć dalej, jednak to wiąże się z dodatkowymi kosztami dojazdów czy też zamieszkania w mieście być może odległym niż to w którym aktualnie stacjonujemy.
Swoją ofertą kusi chociażby Instytut Sztuki w Cieszynie. Kierunek nosi nazwę Grafika i Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej. Brzmi całkiem kusząco, ale zależy też dla kogo. Jeśli oczekujemy posiadania wykształcenia typowo graficznego jak i w przyszłości projektowania gier, chociażby okiem rysownika, dźwiękowca czy animatora to powinniśmy wybrać takie studia, w przeciwnym razie dać sobie na wstrzymanie.
Kolejną uczelnią, gdzie możemy uczyć się jako Grafik mieści się w Warszawie na ASP. Stronę internetową zdobią różne informacje, ale brakuje tam szczegółowego wykazu przedmiotów, ale możemy sobie pooglądać prace studentów czy też możemy się zaznajomić z sylwetkami wykładowców.
Moim oczom ostatnio ukazał się tajemniczy kierunek, jakim jest grafika artystyczna. Czym tak naprawdę ten kierunek różni się od zwykłej Grafiki? Opis kierunku nie odznacza się niczym nadzwyczajnym jak przy zwykłej grafice, ale to tylko pozory. Zagłębiając się w tematykę Grafiki Artystycznej możemy powiązać fakty, że po tym kierunku możemy pracować nie tylko jako woli strzelcy, ale także tworzyć różnego rodzaju slogany czy grafiki reklamowe. Moim zdaniem dzisiejsze społeczeństwo potrzebuje takich studiów, bo to na nic nauczymy się dużo więcej, co prawda kreatywności nie da się nauczyć, bo z tym się trzeba urodzić, ale naprowadzą nas na odpowiedni tor.
Taką właśnie ofertę prezentuje nam Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności, która co prawda jest niszową uczelnią, ale jako jedna z niewielu uczelni jest członkiem klastra Gamedev czy też uruchomiła moduł Międzywydziałowe Projektowanie Gier. Z pewnością to gratka dla osób, które w przyszłości chcą zajmować się projektowaniem gier pod względem graficznym, ale także nauczenia się poszczególnych umiejętności, które potem będą dla nas przydatne w pracy.
Podsumowując rozważania na temat studiów dochodzimy do różnych wniosków, a mianowicie, że warto wybrać się na studia związane z grafiką. Jeśli nie czystą grafiką to spróbujmy połączyć rzeczy, które nas w dużym stopniu interesują. Kończąc szkołę średnią tak naprawdę nie mamy wiele doświadczenia, chyba, że już wcześniej próbowaliśmy jako wolny strzelec różnych zleceń. Studia są takim minusem, że pakują nam do głowy zupełnie garść niepotrzebnych rzeczy. Nie idąc na studia a tylko pracując i ucząc się nowych rzeczy w domu zaoszczędzimy naprawdę dużo czasu. Nieważne, czy to nie ucząc się na zbędne przedmioty czy też tracąc czas na dojazdy. Każda decyzja niesie ze sobą plusy i minusy. To tylko od nas zależy co będzie dla nas najlepsze.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.