Kreatywność w zawodzie grafika
Jeżeli myślisz, że wysokiej jakości sprzęt wystarczy do tego, aby być grafikiem, to niestety jesteś w błędzie. Najważniejsza jest kreatywność. Grafik to jeden z tych zawodów, które wymagają nieustającej aktywności umysłowej. Każdy projekt zaczyna się od pomysłu, a im bardziej jesteś kreatywny, tym szybciej dobrniesz do końca zlecenia.
Zastanawiałeś się kiedyś, co to znaczy być kreatywnym? Oznacza to przede wszystkim umiejętność tworzenia czegoś nowego, co wyróżnia się oryginalnością. Sam akt tworzenia jest skomplikowanym procesem, zwłaszcza dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z pracą twórczą. W pracy grafika bardzo ważna jest wyobraźnia i umiejętność korzystania z niej w pracy. Jak wzbudzić w sobie kreatywność? Na początku wystarczy w nią uwierzyć. Jeżeli jesteś osobą pełną pasji, która lubi nowe wyzwania, to z całą pewnością należysz do grona osób kreatywnych. Każdy z nas jest inny, dlatego warto na początek poznać samego siebie i sprawdzić, w jaki sposób funkcjonuje nasz umysł. Pamiętaj, że każdy proces twórczy wymaga czasu, a im szybciej opanujesz umiejętność wyzwalania kreatywności, tym owocniejsza będzie Twoja praca.
Warto pamiętać, że najlepsze projekty zazwyczaj poprzedzone są masą błędów. Dlatego nie można się poddawać. Twój mózg, gdy otrzyma informacje, że chcesz coś stworzyć, zaczyna bardzo intensywnie współpracować. Im częściej zmobilizujesz się do twórczego myślenia, tym szybciej Twój mózg stanie się prawdziwą fabryką pomysłów. Oczywiście „fabryka” to tylko metafora aktywnego działania umysłu. Nie należy zapominać, że nie jest on maszyną. Należy dostarczać mu odpowiedniej ilości snu i rozrywki. Nie zaszkodzi również stosowanie odpowiedniej diety. Gdy jemy ciężkostrawne potrawy, możemy czuć się senni, a nadmiar kawy często powoduje skutki odwrotne od upragnionych.
Źródłem większości naszych pomysłów jest otaczający nas świat zewnętrzny. Dlatego warto dostarczać sobie wiele bodźców, które pobudzą naszą wyobraźnie. Świetnie sprawdza się oglądanie filmów, zwłaszcza tych, które są atrakcyjnie wizualnie. Jeśli lubisz czytać, to przestań przeglądać „tablicę|” Facebooka przed snem i sięgnij po kilka stron ciekawej książki. Na niektórych bardzo inspirująco działa aktywność fizyczna. Spróbuj wybrać się na intensywny spacer, popływać albo pobiegać na bieżni. Może stać się tak, że nawet nie zauważysz, kiedy Twoje myśli zaczną same się „namnażać”. Umysł każdego z nas to laboratorium, w którym każdy eksperyment odnosi sukces. Co ważne, nie jesteś naukowcem, którego ograniczają dostępne narzędzia badawcze lub ryzykowne niepowodzenia. W swoim kreatywnym gabinecie możesz dosłownie wszystko. Wystarczy chcieć.
Co zatem robić, aby stać się bardziej kreatywnym? Poszerzaj swoje zainteresowania, uwierz w swoją kreatywność, zawsze noś ze sobą notatnik (nigdy nie wiesz, kiedy wpadnie Ci do głowy ciekawy pomysł), nie poddawaj się, bądź przygotowany na krytykę, inspiruj się otaczającym światem, oglądaj filmy i czytaj książki, a także ćwicz koncentracje. Wiele osób, które wykorzystują swoją kreatywność w pracy, sięga po stymulujące napoje. Warto zrezygnować z kawy lub energetyków i spróbować jerby, która posiada wartości odżywcze i wpływa korzystnie na nasz metabolizm.