Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Niezbędnik grafika – zasady kompozycji

workspace-984023_1280Wykonywanie pracy grafika wiąże się z pewnymi umiejętnościami. Jedną z nich jest zdobycie wiedzy z zakresu zasad kompozycji oraz ich efektywne stosowanie. Niektórzy posiadają wrodzoną umiejętność wyczucia kompozycji, lecz nawet takie osoby muszą ją pielęgnować i rozwijać. Czym jest kompozycja? To podstawowy sposób wyrazu artystycznego oraz forma, w jaką układamy wszystkie elementy naszego projektu. Grafik, który nie ma problemu z kompozycją, bez trudu zrealizuje każdy swój pomysł. Na kompozycję składa się wiele elementów, między innymi kolory, proporcje, kształty użytych elementów, a także ich rozmiar. W grafice 3D sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż dochodzi trzeci wymiar – faktura oraz światło. Często zdarza się też tak, że grafik projektuje pojedyncze elementy, które muszą odpowiadać pewnym wymogom. Wiedza z kompozycji często musi zostać połączona z konkretną stylistyką związaną z dziedziną, którą zaproponuje nam klient.

Prawidłowe stosowanie zasad kompozycji ma na celu zbudowanie harmonijnej i spójnej całości. Używając języka potocznego, często mówi się, że każdy element „siedzi”, co oznacza, że znajduje się w odpowiednim miejscu. Nie można jednak zapomnieć o współczesnych trendach estetycznych, które bardzo często opierają się na łamaniu powszechnie przyjętych zasad. Najlepszym dowodem jest współczesna architektura, która często przezwycięża nie tylko konwencje estetyczne, ale także prawa fizyki. Każdy grafik musi się zastanowić, czy chce wykonywać projekty komercyjne, czy raczej bardziej artystyczne. Ujmując sprawę prościej, oznacza to, że każdy grafik musi wiedzieć, kto będzie odbiorcą jego projektu. Właśnie na tej podstawie twórca powinien dobrać rodzaj kompozycji, a raczej poziom „szaleństwa”, który zastosuje. Biorąc pod uwagę polski rynek reklamy, trzeba z żalem przyznać, że większość realizacji jest na bardzo niskim poziomie. Przyjrzyjcie się przypadkowym opakowaniom w sklepach spożywczych – niestety większość z nich nie jest najwyższych lotów. Oczywiście im droższy produkt, tym lepsza grafika. Nie oznacza to jednak, że projekt dla masowego odbiorcy jest łatwiejszy do zrobienia. Zdecydowanie wymaga innych umiejętności i wiedzy z zakresu kompozycji. Jedno jest pewne – tworzysz dla klienta, więc to on powinien być zadowolony z Twojej pracy.

Są reguły, których stosowanie sprawdzi się w każdej sytuacji. Pierwsza z nich jest dość popularna i nazywa się zasadą złotego podziału lub „boską proporcją”. Symbol, który ją wyraża to grecka litera „fi” i określa proporcje matematyczną. Dokładniej mówiąc, jeżeli podzielimy odcinek na dwie części i stosunek jego całej długości do dłuższej części jest taki sam jak dłuższej części do krótszej, to wtedy mamy do czynienia ze złotym podziałem [(a + b) / a = a / b = φ]. W matematyce są określone sposoby na wyznaczanie złotego środka, jednak w sztukach wizualnych nie musimy być aż tacy dokładni. Odpowiednią inspiracją może być budowa człowieka – na przykład długości kości dłoni tworzą właśnie taką proporcje. Podobnie jest ze wzrostem i długością od stóp do pępka. Ciekawostkę może stanowić fakt, iż nawet ludzkie DNA opiera się na dwunastościanie foremnym, a ten z kolei na złotym podziale. Być może to właśnie dlatego ludzki umysł uznaje złoty podział za piękny, bo jest tak bardzo podobny do budowy czegoś mu najbliższemu, mianowicie ludzkiego ciała. Złoty środek obecny jest także w przyrodzie, co najłatwiej zauważyć na przykładzie rozmieszczenia pestek w tarczy słonecznika. Złoty podział bez trudu odnajdziemy we współczesnych realizacjach grafików, zwłaszcza jeśli chodzi o logo. Znane każdemu logo Pepsi jest przykładem zastosowania złotego podziału, z tym że na okręgach. Z pewnością warto zapoznać się z tą prostą zasadą, która umożliwi nam tworzenie atrakcyjnych kompozycji.

Zostaw odpowiedź