Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Sztuka plakatu

reklama_projektowanie_graficzneSztuka plakatu to królewska dziedzina projektowania graficznego. Można się o tym przekonać odwiedzając muzea plakatu. Wystawa główna Międzynarodowego biennale plakatu w Warszawie powinna być ostatecznym dowodem na to stwierdzenie. Plakat zapisuje się w naszej pamięci razem z treścią którą ze sobą niesie, ponieważ zawsze powinien nieść ze sobą jakąś treść. W przeciwieństwie do reklamy, nie zachęca do tego aby kupić konkretny towar ale próbuje zmienić sposób myślenia tak żeby otworzyć odbiorcę na przyjmowanie konkretnych treści kulturowych czy humanistycznych. Jest formą wykorzystywaną do zmiany mentalności w społeczeństwie w trakcje akcji społecznych dlatego często zapisuje się w kulturze. Plakaty wiele mówią o kulturowym i politycznym tle czasów w których były tworzone. Są pewnego rodzaju kwintesencją panujących trendów i obrazem mentalności społeczeństwa. Bywają też narzędziem w rękach reżimu. Głównym zadaniem plakatu jest zmusić odbiorcę do myślenia. Tym właśnie wyróżnia się wśród innych działów grafiki i sztuki użytkowej. Dlatego wciąż budzi największy szacunek mimo niewielkiego popytu.

Artyści graficy narzekają, że plakaty filmowe straciły dziś na artystycznej wartości. Właściwie nie wiadomo czy w ich kontekście w ogóle można mówić o artystycznej wartości. Kadr z filmu lub zdjęcie głównych aktorów i to wszystko. Czasem zdarzy się bardziej ambitny projekt , który przyciąga uwagę. Właśnie- przyciąga uwagę. Szkoda więc, że tak rzadko można go zobaczyć. Tak jakby teraz uwagę miały przyciągać tylko reklamy a plakat ewentualnie może niej przypominać.

Polska ma swoją tradycje w dziedzinie plakatu, którą dobrze byłoby kontynuować. Polska szkoła plakatu to nurt w twórczości który łączył w latach 60 polskich artystów-plakacistów. Międzynarodowy rozgłos zdobyli dzięki „niezależności i bystrości rozumu” bo tak właśnie określano polski styl. Wydaje się, że te cechy powinny wyróżniać każdego plakacistę.

Dobry plakat to punkt honoru dla każdego ambitnego artysty grafika. Zgłębienie tematyki otwiera oczy na wiele problemów z pracy grafika, poszerza horyzonty i jest źródłem wielu inspiracji artystycznych. Mistrzowie plakatu to doskonali i błyskotliwi twórcy. (Na temat mistrzów polskiego plakatu powstał film dokumentalny Polnische Plakat Kunst. )

Najważniejszy jest pomysł. Prostota i jasność przekazu. Wykonanie graficzne nie powinno zakłócać treści ale uwydatnić ją. Trzeba wykazać się graficzną inteligencją dlatego jest to trudne. Dziś, w czasie dominującej grafiki reklamowej wydaje się to być niemal sztuka awangardowa. Dlatego tak ceni się jej wartość artystyczną. Plakat ma wstrząsać widzem, zmusić go do myślenia, wywołać konkretne skojarzenia, wprowadzić w świat książki, filmu lub przedstawienia teatralnego. Idąc tym tropem można dojść do wniosku, że plakacista powinien być również humanistą niemal człowiekiem renesansu. Artysta który czerpie inspiracje z literatury, filmu, który również posiada pewną wiedzę socjologiczną i psychologiczną lub chociażby intuicyjnie orientuje się w temacie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.