Andy Warhol – rewolucja wśród grafików
Andy Warhol znany jest na całym świcie nawet tym, którzy nie potrafią wymienić jego nazwiska. Wszedł do historii grafiki i pozostawił po sobie ślad nie do zatarcia. Teraz jego prace lub nawiązania do nich są wszędzie.
Andy Warhol to artysta, który zmienił oblicze sztuki. Znamy go jako przedstawiciela pop-artu. Wielu uważa, że w ogóle nie można jego prac uznać za sztukę, a jednak jego nazwisko pozostanie niezapomniane. Największe kontrowersje w tym kontekście wzbudza seryjność jego prac oraz ich tematyka. Tworzył prace, które prezentowały zwykłe przedmioty: Coca Colę, czy zupę pomidorową. Uwieczniał także przedmioty codziennego użytku, takie jak proszek do prania. Możemy uznać go za twórcę konsumpcjonizmu, nie interesował go wyjątkowy przedmiot, a to z czym ludzie obcują na co dzień. Wybierał produkty, które lubił.
Warhol portretował również swoją specyficzną techniką postacie XX wieku, które można bez wątpienia uznać za gwiazdy wszechczasów. Wśród nich była Marilyn Monroe, Elvis Presley, Marlon Brando, Brigitte Bardot i Elizabeth Taylor.
Warhol już jako młodzieniec przejawiał artystyczne zdolności i już wtedy podchodził do sztuki jak do wartości użytkowej. Dlatego studiował projektowanie użytkowe. Karierę rozpoczął w Nowym Jorku jako rysownik i twórca reklam. Jego pomysł na sztukę był zerwaniem z dotychczasową romantyczną wizją artysty. Twierdził, że chce pracować jak maszyna, produkować działa seryjnie jak ona. Prace miały być powtarzalne i służyć ludziom jak przedmioty codziennego użytku. Dlatego uwieczniał najzwyklejsze rzeczy, takie jak puszka zupy i widział w tym właściwe sensowne działanie.
W pracach Warhola widać pewne nawiązanie do komiksów. Widać to nawet w jego specyficznych portretach. To on uczynił ze zdjęcia Marilyn ikonę, tworząc serię z jej przerobionego zdjęcia w kolorowych barwach.
Tworzył nie tylko obrazy, ale i filmy, próbował jednak swoich sił w niemal wszystkich dziedzinach sztuki. Najbardziej jednak charakterystyczny dla niego był sitodruk. To technika druku polegająca na wykorzystaniu szablonu. Nakłada się go na tkaną siatkę. Następnie tworzy się odbitki poprzez przetłaczanie farby przez stworzoną matrycę. Metoda ta znana jest od wieków, jednak właśnie na początku XX wieku stała się słynna w Stanach Zjednoczonych.
Dziś osoba Andy’ego Warhola wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Trudno powiedzieć, czy to, co tworzył, jest sztuką czy nie. Zdania są podzielone. Choć jego prace są uznane i powszechnie rozpoznawalne, wiele osób uważa, że to co robił artysta, w ogóle przeczy ogólnemu rozumieniu sztuki. Jednak dla grafika, który zajmuje się sztuką użytkową, działalność Warhola ma szczególne znaczenie. On nie bał się uznania, że działo może służyć ludziom, że może być powtarzalne i przede wszystkim, że artysta może służyć reklamie.
Współczesna grafika wiele zawdzięcza Warholowi. Zarówno w sensie dosłownym, jak i w podejściu do sztuki. Grafika użytkowa to dziś gałąź grafiki o osobnej historii i tradycji. W reklamie grafika jest powszechna i doskonale wiemy, ze każdy przedmiot, logo, okładkę trzeba zaprojektować.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.