Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Różne rodzaje grafiki komputerowej

Próbując przebić się i poznać tajniki grafiki komputerowej, swoje zdobywanie wiedzy należy rozpocząć od absolutnych podstaw, a więc od uświadomienia sobie, że grafika komputerowa dzieli się na grafikę rastrową oraz grafikę wektorową. Na pierwszy rzut oka różnice między nimi są mało widoczne, jednak przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych operacji na powstałym obrazie (wykonanym przy użyciu jednej z metod), różnice zaczynają być bardzo widoczne. Przyjrzyjmy się nieco bardziej z bliska grafice wektorowej, jako tej uważanej za dającą znacznie lepsze efekty niż grafika rastrowa.

Co to jest grafika wektorowa?

Otóż odpowiadając na pytanie co to jest grafika wektorowa należy bezwzględnie odnieść się do matematyki, w której przede wszystkim znajdziemy wytłumaczenie tego, czym są wektory. Samą grafikę wektorową można podzielić, w zależności od tego, w jakim wymiarze jest tworzona, na tę której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki tworzonej w układzie dwuwymiarowym) oraz tę, której obraz opisany jest za pomocą brył (w przypadku grafiki trójwymiarowej). Odpowiadając więc na pytanie co to jest grafika wektorowa można śmiało powiedzieć, że jest to grafika tworzona i opisywana za pomocą prostych figur geometrycznych, do których należy zaliczyć odcinki, krzywe okręgi, wielokąty. W grafice komputerowej wszystkie one nazywane są prymitywami, które są ściśle określane przez rożnego rodzaju parametry.

Tym, co wyróżnia grafikę wektorową, o której właśnie mowa, od grafiki rastrowej, o której wspomnieliśmy na początku to możliwość wykonywania na niej wielu operacji bez uszczerbku na ogólnym obrazie. I tak na przykład, mówiąc o tym co to jest grafika wektorowa należy z całym przekonaniem podkreślić, że grafika wektorowa to ten rodzaj grafiki komputerowej, który jest w pełni skalowalny. Oznacza to, że można go dowolną ilość razy powiększać czy też pomniejszać a mimo to nie odbije się to w żaden negatywny sposób na efekcie końcowym. W przypadku grafiki rastrowej, zwłaszcza powiększanie obrazu uwypukla jego niedoskonałości. Gołym okiem można zauważyć wówczas rożnego rodzaju linie, kreski, które niekoniecznie wyglądają estetycznie.

Podsumowując, określmy nie tylko to co to jest grafika wektorowa, ale tez gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Otóż grafika wektorowa to rodzaj grafiki charakteryzujący się wieloma zaletami w stosunku do grafiki rastrowej. Wśród tych najważniejszych zalet wymienić należy skalowalność, mniejszy rozmiar plików, opisy przestrzeni trójwymiarowych, możliwość wykorzystania polterów, doskonałe możliwości konwersji do grafiki rastrowej. W związku z tymi zaletami grafikę wektorową wykorzystuje się najczęściej do tworzenia schematów naukowych oraz schematów technicznych, do tworzenia map i wszelkiego rodzaju planów, tworzenia komiksów, logo, znaków drogowych i tym podobnych.

Z całą pewnością grafika wektorowa jest doskonałą alternatywą do grafiki rastrowej. Dzięki niej można tworzyć znacznie więcej ze znacznie większą dokładnością. Poza tym daje możliwość wyboru najlepszej metody pracy dla grafika komputerowego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.