Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Co to jest grafika komputerowa i do czego jest wykorzystywana?

Grafika komputerowa to taki nowy rodzaj grafiki, który powstał wraz z rozwojem doby komputerów oraz programów komputerowych umożliwiających przeniesienie tradycyjnego warsztatu grafika do programu komputerowego, który daje znacznie większe możliwości niż kartka papieru oraz ołówek. Dzisiaj, dzięki różnego rodzaju programom komputerowym umożliwiającym tworzenie grafiki komputerowej, wiele tradycyjnych zakładów graficznych oraz wielu grafików, tak zwanej starej daty musiało odejść w zapomnienie lub przekwalifikować się.

Śmiało można powiedzieć, że grafika komputerowa stała się jakby nową formą sztuki. Wszak mimo przeniesienia całego warsztatu do procesora komputerowego, nadal, aby móc wykonać jakąś grafikę, należy wykazywać się artyzmem, wyczuciem estetyki, dobrym smakiem a do tego umiejętnościami pozwalającymi na operowanie skomplikowanym programem do tworzenia grafiki.

Jeśli marzymy o tym, aby to grafika komputerowa stała się naszym zajęciem, które pozwoli nam zarabiać, należy podejść do tematu bardzo poważnie. Przede wszystkim należy zacząć od bardzo dobrego poznania komputera oraz wszelkich dostępnych programów graficznych, następnie jak to prawdziwy artysta – należy zacząć tworzyć w nich swoje własne prace i usiłować je komuś pokazać albo wręcz sprzedać. Aby nauczyć się grafiki komputerowej, można podjąć w tym kierunku specjalne studia. Oferuje je wiele uczelni, nie tylko o profilu informatycznym, ale także coraz częściej o profilu artystycznym.

Przejęcie tematu jakim jest grafika komputerowa przez uczelnie o profilu artystycznym zapewne korzystnie wpłynie na powstające prace. Kiedy do tej pory, tworzeniem grafiki komputerowej a także jej projektowaniem zajmowali się przeważnie absolwenci czy studenci informatyki, efekty bardzo często były opłakane. Umysł ścisły nie zawsze bowiem jest w stanie stworzyć coś estetycznego, coś smacznego czy ładnego. Co gorsza, program studiów informatycznych nie zakłada zajęć twórczych. Uczenie się grafiki komputerowej na informatyce to poznawanie programów i nauka sprawnego poruszania się w nich.

Co innego studia i profilu artystycznym. Tam przede wszystkim obowiązują egzaminy, na których należy przede wszystkim wykazać swoje wyczucie estetyki. Wykonywanie prac, zadań twórczych ma na celu pokazanie talentu, który w toku studiów może zostać wzbogacony o nowe techniki jego ukazywania. W takim wymiarze grafika komputerowa rzeczywiście zyskuje nowego sensu i może przynieść bardzo dobre efekty w postaci bardzo dobrych prac.

Reasumując, jeśli grafika komputerowa jest naszym konikiem, jeśli chcemy się rozwijać w tym kierunku to musimy pamiętać o tym, aby oprócz nabywani umiejętności czysto technicznych i informatycznych, jednocześnie rozwijać i nabywać nowe umiejętności artystyczne. Tylko w ten sposób w przyszłości osiągniemy sukces i zostaniemy zauważeni. Graficy komputerowi już dzisiaj bardzo chętnie zatrudniani są do nowoczesnych firm zajmujących się projektowaniem czy tworzeniem grafiki użytkowej albo także artystycznej a naprawdę dobre projekty przynoszą naprawdę bardzo dobre pieniądze.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.