Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Podział technik graficznych

Grafikę wykonywać można za pomocą kilku rodzajów technik graficznych. Techniki graficzne podzielić można na kilka grup, na przykład ze względu na sposób opracowania matrycy (cięcie) lub ze względu na materiał, z którego matryc jest zrobiona (drewno, gips, miedziana płyta). Poniżej opis trzech podstawowych grup technik graficznych:

  • Techniki druku wypukłego – techniki te polegają na żłobieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które mają pozostać niewydrukowane. Odbitka powstaje na skutek śladu pozostawionego przez wypukłe części formy drukowej, np.: drzeworyt, kamienioryt, linoryt, gipsoryt.

  • Techniki druku wklęsłego – techniki te polegają na żłobieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które później odbijają się na papierze. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Techniki suche czyli: miedzioryt, staloryt, suchoryt, kamienioryt

  • Techniki trawione czyli: akwaforta, akwatinta, odprysk, fluoroforta

  • Techniki metalowe czyli te z technik suchych i trawionych, które do wykonania matrycy wykorzystują metalową płytkę

  • Techniki druku płaskiego – są to techniki, które polegają na spreparowaniu matrycy w taki sposób, żeby część nie pokryta rysunkiem była odporna na farbe drukarską. Do technik druku płaskiego zaliczamy litografię, algrafię, cynkografię i monotypię.

Oprócz wyżej wymienionych trzech grup wyróżniamy również druk sitowy i druk cyfrowy. Druk sitowy różni się od technik z wyżej wymienionych grup tym, że farba przetłaczana jest przez matrycę. Druk sitowy wykorzystywany jest przede wszystkim w technice serigrafi. Druk cyfrowy natomiast, w znacznym stopniu różni się od wszystkich wymienionych powyżej technik. Druk cyfrowy nie wymaga bowiem, w odróżnieniu od reszty użycia formy drukowej. Druk cyfrowy rozwinął się wraz z powstaniem komputerów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.