Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Najlepsze programy do tworzenia grafiki wektorowej

Grafika wektorowa jest jednym z rodzajów grafiki komputerowej. Grafika wektorowa, w przypadku powiększania obrazu nie wykazuje strat jego jakości. Efekt ten osiągamy dzięki zastosowaniu specjalnego dokumentu zapisywanego w formacie SVG. Grafika wektorowa znacznie różni się od innego rodzaju grafiki – grafiki rastrowej, w przypadku której, obraz zapisywany jest w postaci pojedynczych punktów. Dzięki grafice wektorowej mamy możliwość zapisu współrzędnych np. odcinka, kwadratu czy koła.

Jeżeli marzymy o pracy grafika, naukę warto zacząć właśnie od grafiki wektorowej, jest ona bowiem znacznie łatwiejsza niż projektowanie obrazów za pomocą grafiki rastrowej czy też trójwymiarowej. Żeby zacząć projektować obrazy, logotypy i inne obiekty za pomocą grafiki wektorowej nie musimy uczęszczać nawet na żadne kursu. W sieci znajdziemy mnóstwo poradników i tutoriali, które krok po kroku nauczą nas grafiki komputerowej. Początkujący graficy często zadają sobie pytania jaki program do grafiki wektorowej wybrać. Poniżej przedstawione został spis pięciu najlepszych, płatnych i darmowych programów do projektowania grafiki:

  • Adobe Illustrator CS6 – to wielofunkcyjny program do grafiki wektorowej. Obok CorelDRAW jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych edytorów. Adobe Illustrator CS6 stworzony został specjalnie pod kątem projektowania i tworzenia ilustracji. Program posiada w pełni modyfikowalny interfejs użytkownika, posiada również możliwość eksportu grafik do formatów SVG i SVG-t.

  • DrawPlus Starter Edition – jest to darmowy program do grafiki wektorowej. Zawiera mnóstwo potrzebnych do rysowania narzędzi. Oprócz tego DrawPlus Starter Edition posiada narzędzie, które umożliwiają cieniowanie, przeźroczystość, wypełnianie gładkie oraz bardzo interesujący pędzel czuły na nacisk. Program ten bardzo dobrze współpracuje z tabletami.

  • Inkscape – stworzony został przez programistów, których dziełem był Sodipodi. Inkscape jest to bezpłatny program do grafiki wektorowej. Program ten bazuje głównie na formacie SVG, który opisuje statyczną i animowaną grafikę dwuwymiarową. Inscape oferuje nam możliwość operowania krzywymi, obiektami, tekstem. Wadą programu jest brak obsługi formatu CDR.

  • Real-DRAW Pro – jest to nie tylko program do grafiki wektorowej ale również posiada funkcje umożliwiające projektowanie grafiki rastrowej i trójwymiarowej. Real-DRAW Pro posiada praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania obiektów. Posiada rozbudowane narzędzia malarskie, wektorowe i 3D w jednym.

  • Xara Designer Pro – jest to profesjonalny edytor graficzny, służy do szybkiego rysowania, drukowania i projektowania różnorodnych ilustracji oraz grafiki wektorowej. Program daje również możliwość tworzenia animacji flash oraz grafik na strony internetowe. Zaletą programy jest przejrzysty interfejs i intuicyjne działanie.

Programów do tworzenia grafiki wektorowej jest znacznie więcej. Tutaj opisane zostało jedynie kilka z nich. Tylko od nas zależy, na który z nich się zdecydujemy i który będzie nam odpowiadał najbardziej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.