Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Czym jest grafika użytkowa?

Grafika użytkowa jest wyodrębnionym w połowie XIX w. działem grafiki artystycznej. Grafika użytkowa służy konkretnym celom, jej głównym zadaniem jest projektowanie ilustracji, exlibrisów, liternictwa, plakatów, druków akcydensowych i ulotnych, znaczków pocztowych czy banknotów.

Żeby zrozumieć w pełni czym zajmuje się grafika użytkowa, powinniśmy zdawać sobie sprawę skąd się ona właściwie wywodzi. Czym jest właściwie grafika?

Grafika jest jednym z podstawowych obok rzeźby i malarstwa działem sztuk plastycznych. Grafika obejmuje techniki, które pozwalają na rysunku na papierze lub tkaninie z wcześniej przygotowanej formy. Grafikę rozróżnić możemy ze względu na funkcję: grafika artystyczna (inaczej warsztatowa), oraz grafika użytkowa (inaczej stosowana).

Grafika artystyczna (warsztatowa) charakteryzuje się skupień całego procesu twórczego w rękach artysty. Grafiki wykonane przez taką osobą ma wartość oryginalnych dzieł sztuki.

Grafika użytkowa zajmuje się projektowaniem do celów użytkowych, silnie wiąże się z rynkiem wydawniczym i reklamą. Grafika użytkowa obejmuje między innymi: tworzenie plakatów, ilustracji, druków okolicznościowych, magazynów, gazet, znaczków pocztowych, banknotów, exlibrisów i liternictwa.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.