Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Otaczają nas obrazy

Socjologowie oraz antropolodzy kultury jednym głosem mówią, że przestajemy czytać, zaczynamy odbierać wiadomości, świat poprzez obrazy. Grafika wypiera słowa, wolimy coś zobaczyć, nawet coś usłyszeć zamiast coś przeczytać. Ci najbardziej przejęci tematem twierdzą nawet, że takie podejście do świata i do rzeczywistości, taki uproszczony jej odbiór mogą doprowadzić do powszechnego analfabetyzmu. Nie popadajmy jednak w paranoję i nie bójmy się tego na zapas. Póki co, skupmy się na samym obrazie. Ponieważ tak bardzo przyzwyczailiśmy się do obrazów, to naturalnym jest, że na nich skupiamy swoją uwagę najbardziej. W związku z tym tak ważne jest to, aby grafika zawsze oddawała to, co chcemy przekazać. W związku z tym jej wykonanie naprawdę warto powierzyć profesjonalistom

Aby przekonać się jak wiele złego może zdziałać nieprofesjonalne tworzenie grafiki wystarczy przejrzeć strony internetowe skupiające takie właśnie hybrydy i stwory, a właściwie wytwory nieokiełznanej wyobraźni mniej lub bardziej domorosłych grafików, a raczej osób uważających się za nich. Aby przekonać się, że tworzenie grafiki to nie taka łatwa sprawa wystarczy popatrzeć na nieudolne korzystanie z programów do obróbki graficznej zdjęć, wystarczy zobaczyć, jak łatwo można zniszczyć plakat, zdjęcie w czasopiśmie czy montaż telewizyjny. Co najgorsze, wpadki takie bardzo często może dojrzeć każdy, nawet osoby, które kompletnie się na temacie nie znają.

Czy można w jakikolwiek sposób zdobyć akie umiejętności? Oczywiście, że tak! Jak się okazuje, wcale nie trzeba w tym celu kończyć bardzo trudnych studiów informatycznych. W ramach kursów doszkalających organizowanych przez różne jednostki można w trakcie zajęć trwających kilka dni, kilka tygodni czy kilka miesięcy – w zależności od stopnia wtajemniczenia, jaki chcemy uzyskać – zdobyć potrzebne nam umiejętności. Oczywiście nie należy podchodzić do tego w sposób bezwzględny i ograniczający nasze myślenie, czyli nie należy wyobrażać sobie, że wiedzę tę mogą posiąść jedynie tak zwane umysły ścisłe, ludzie mający jakąś wiedzę z zakresu Informatyki. Na pewno aby tworzenie grafiki stało się w jakimś sensie naszym sposobem na życie, należy wykazać się zdolnościami plastycznymi. Wyczucie estetyki to bardzo ważny element, który tylko przysłuży się naszej pracy i osiąganym w niej efektom. Trzeba mieć ten zmysł, który podpowie nam co wygląda dobrze, a co po prostu bardzo źle. Ten zmysł pozwoli nam tworzyć zupełnie nowe, piękne rzeczy, pozwoli dostrzegać w tym co istnieje – inspiracje do stworzenia czegoś innowacyjnego.

Do czego może przydać się nam tworzenie grafiki? Otóż posiadając te umiejętności można z powodzeniem starać się o pracę w wydawnictwach, w drukarniach, jako grafik komputerowy – właściwie wszędzie, gdzie liczy się dbanie i tworzenie wizerunku – czy to danej fory, czy to danych usług czy to danej osoby. Obrazy przemawiają bardziej niż słowa, dlatego zdolny i pracowity grafik jest dzisiaj na wagę złota, a skoro tak, to tworzenie grafiki można wykonywać zarówno w wielkich korporacjach na etacie, albo w domowym zaciszu jako freelancer.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.