Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Grafika trójwymiarowa dla początkujących

block-887933_1280Na pewno nie raz podziwialiście sceny robione komputerowo i obecne w wielu filmach. Były to walki kosmitów, statki kosmiczne, galaktyki, czarne dziury, magia oraz wiele innych ciekawych efektów. Te efekty były robione komputerowo. Wykorzystywane były w tym celu zaawansowane platformy sprzętowe czyt. komputery z potężny procesorem i kartą graficzną oraz wysokiej jakości oprogramowanie. Ale choć grafika komputerowa to wymagające zajęcie to w zaciszu domowym również możemy się tym zająć.

Na naszym domowym komputerze możemy pobawić się grafiką komputerową. Dobrze jest, jeżeli nasz komputer to laptop ponieważ możemy go przenosić, ale komputer stacjonarny również ma swoje zalety. Nie jest on przenośny, ale za to mniej się grzeje co ma znaczenie przy pracy z grafiką trójwymiarową. Aby stworzyć grafikę lub animację z pomocą programu do grafiki trójwymiarowej komputer musi wykonać całą masę skomplikowanych obliczeń. Laptopy bardziej się grzeją, choć i na nich można stworzyć rzeczy wymagające wielu obliczeń.

Jak mamy się za to zabrać? Z pomocą nam przyjdzie program do grafiki trójwymiarowej o nazwie Blender. Jest on darmowy, a więc możemy go pobrać z internetu i bez problemu zainstalować na naszym PC. A jeżeli nie mamy pomysłu lub wiedzy to z pomocą nam przyjdzie YouTube. Tam znajdziemy kurs Blendera, wystarczy wpisać np. Blender Wine Glass i już dowiemy się jak stworzyć kieliszek do wina. Kieliszek ze szkła ma się rozumieć. Szkło jest wymagające, aby uzyskać taki efekt należy dobrać odpowiednie parametry. Trzeba pamiętać o tym, że szklany obiekt umieszczony jest na jakimś tle. Może to być drewniany obiekt, może to być ceglana ściana, obrazek itp. A jak mamy stworzyć drewniany obiekt? Możemy smartfonem zrobić zdjęcie drewna, obrobić je programem do edycji grafiki, a następnie nałożyć jako teksturę w programie Blender. Jeśli mowa o programach do edycji grafiki – tutaj jest również opcja dla mniej zasobnych, którzy chcą się zająć grafiką w zaciszu domowym. Chodzi tutaj o darmowy program o nazwie GIMP. Jest to darmowy odpowiednik programu Adobe Photoshop oferujący bogate i zaawansowane funkcje.

Na YouTube możemy znaleźć więcej przykładów tego co można zrobić programem Blender, a można zrobić wiele. Dobrze jest również znaleźć odpowiedni tutorial w internecie z czym również nie powinno być problemów, wystarczy wpisać w Google frazę ”blender tutorial” albo zamiast tutorial konkretne zagadnienie i już ukażą nam się adekwatne pozycje.

Połączenie aplikacji GIMP i Blender pozwoli nam dokonać wielu ciekawych rzeczy. Programem GIMP będziemy mogli edytować grafikę, która następnie może być wykorzystana jako tekstura albo tło. Możemy zrobić zdjęcie ukazujące jakiś krajobraz, a następnie obrobić je programem graficznym. I wykorzystać jako tło.

W ten sposób możemy rozpocząć naszą przygodę z grafiką komputerową. Możemy pozostać na poziomie amatorskim, domowym, a może się rozwiniemy i wypłyniemy na szersze wody. Każdy grafik zaczynał podobnie. A najważniejsze jest to, aby ta dziedzina sprawiała nam przyjemność.

Zostaw odpowiedź