Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Zupełnie nowy wymiar grafiki

Od kiedy komputery zrewolucjonizowały naszą rzeczywistość, pewne zawody, pewne profesje odeszły do lamusa albo nałożyły na ich wykonawców konieczność zdobycia zupełnie nowych umiejętności. Dzisiaj już mało kto stosuje chociażby w drukarniach drewniane ryciny czy wycinanie czegokolwiek. Dzisiaj wszystko robi się przy użyciu specjalnych programów komputerowych. Jak w tej całej nowoczesnej technologii odnajduje się na przykład taka grafika artystyczna? Oj trzeba powiedzieć, że radzi sobie całkiem nieźle, choć i tak ma znacznie mniejszą wartość niż grafika wykonywana ludzką ręką prowadzącą kreskę.

Do czego dzisiaj wykorzystywana jest grafika artystyczna?

Dzisiaj grafika artystyczna to przede wszystkim:

Tworzenie plakatów – to bardzo powszechne zastosowanie grafiki artystycznej. Korzystają z niej wszystkie instytucje kultury, a także osoby prowadzące działalność kulturalną. Czasami taka grafika polega na tworzeniu rysunków przy użyciu specjalnego programu komputerowego, czasami – wręcz bardzo często – na obróbce graficznej zdjęć wykonanych aparatem fotograficznym. Przy użyciu różnych programów oraz przy zastosowaniu różnych technik można osiągnąć pełną gamę różnorodnych efektów.

Tworzenie znaczków pocztowych – tak – znaczki pocztowe to także współczesna grafika artystyczna. Trochę zapomniana, ponieważ dzisiaj już mało kto kolekcjonuje znaczki pocztowe, nie mówiąc o tym, że mało kto wysyła w ogóle listy za pomocą tak zwanej poczty tradycyjnej.

Ilustracje – to także dziedzina, w której grafika artystyczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim jest ona wykorzystywania do ilustrowania książek, biuletynów, ulotek.

Druki okolicznościowe – wszystkiego rodzaju kartki świąteczne, kartki urodzinowe, kartki imieninowe, kartki, zaproszenia – wszystko to jest wytworem grafika artystycznego. Oglądając różnego rodzaju druki okolicznościowe bardzo łatwo można zauważyć, że nie wszyscy graficy mogą nazywać się artystami. Wiele z nich jest po prostu kiczowatymi wytworami ludzkiej wyobraźni, które nie mają nic wspólnego z dobrym gustem czy smakiem.

Magazyny – wszystkie kolorowe czasopisma, które widzimy w kioskach czy w sklepach, każdy jeden magazyn, który trafia w nasze ręce to w dużej mierze także efekt działań grafika artystycznego. Zazwyczaj jego zadania w takim przypadku są inne niż w pozostałych przykładach jego działalności. Po pierwsze, w magazynach publikowane są na ogół zdjęcia i teksty, Jego zadaniem jest ich ładne połączenie, połamanie i doprowadzenie do formy, która będzie dla każdego odbiorcy czytelna i zrozumiała. Niekiedy grafika artystyczna w tym przypadku to także przerobienie zdjęć, na mniej lub bardziej korzystne – w zależności od profilu magazynu.

Jak widać, grafika artystyczna to bardzo szerokie możliwości działania. Każdy interesujący się nią z pewnością znajdzie jakąś działkę dla siebie i w tej niszy będzie mógł tworzyć rzeczy niepowtarzalne i oryginalne, przy okazji piękne. Nie każdy musi zostać artystą publikującym swoje prace na międzynarodowych wystawach. Jeśli braknie komuś do tego talentu czy zapału, zawsze może spróbować swoich sił na przykład w grafice magazynowej.

Na jaką pensję może liczyć grafik komputerowy w Polsce?

Średnia zarobków w Polsce wiele osób przyprawia o zawrót głowy. Wszelkiego rodzaju dane statystyczne podają, że każdy pracujący wyciąga co miesiąc średnio nieco około czterech tysięcy złotych na tak zwaną rękę. W takiej sytuacji jedni pytają kto autentycznie tyle zarabia, inni pytają jak to możliwe, kiedy minimalna płaca to niespełna półtora tysiąca złotych na rękę a jeszcze inni zastanawiają się, kto tak naprawdę napędza owe statystki – zapewne jakimiś niebotycznymi wynagrodzeniami…

Jak się okazuje, pensje wszystkich są mniej więcej określone i można bardzo łatwo sprawdzić ile i kto powinien zarabiać. Służą temu różnego rodzaju kalkulatory płac, które można bez problemu znaleźć w Internecie. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli czeka nas właśnie rozmowa kwalifikacyjna, na której z całą pewnością padnie pytanie o nasze oczekiwania względem naszych przyszłych zarobków na danym stanowisku, w danej firmie.

Dla przykładu, załóżmy że staramy się objąć stanowisko grafika komputerowego w dużej firmie, w dużym mieście. Jak sprawdzić zarobki grafika komputerowego w takim miejscu? Bardzo łatwo i na kilka możliwości. Jedną z nich są z pewnością znajomi z branży, którzy mogą podpowiedzieć co i jak, drugą jest sprawdzenie zarobków w takiej internetowej porównywarce. Jeśli żadna porównywarka wynagrodzeń nie przychodzi nam na myśl, nie ma co się załamywać – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: „zarobki grafika komputerowego” i już zostaniemy oświeceni.

Sprawdzając w ten sposób pensje, orientując się i przygotowując w ten sposób do rozmowy kwalifikacyjnej, oczywiście pod żadnym względem nie wolno przyjmować wszystkich przeczytanych informacji z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Poprawkę zawsze należy brać na kilka czynników, które mają realny wpływ na prawdziwe zarobki grafika komputerowego. Co to za czynniki?

– miasto – im większe miasto, im bardziej nastawione na inwestowanie, na powstawanie nowych miejsc pracy tym większe zapotrzebowanie na dobrych grafików. A teslo konkurencja jest duża, to i zarobki szybują mocno w górę. Nie ma się zatem co dziwić, że zarobki grafika komputerowego będą znacznie wyższe w Warszawie czy w Krakowie niż zarobki grafika komputerowego w Szczecinie, Cieszynie czy Pcimiu Dolnym,

– doświadczenie – to jak najbardziej naturalna cecha klasyfikująca. Wiadomo – im większe doświadczenie, im większe umiejętności tym większe zarobki,

– determinacja i pracowitość – grafik grafikowi nierówny i tak samo jest także z innymi zawodami. Jeśli zatrzymamy się na wiedzy zdobytej podczas studiów i damy się zaszufladkować ze swoimi umiejętnościami, nie mamy co liczyć na dobre pieniądze i zatrudnienie. Idealny pracownik to pracownik, który stale szuka nowych wyzwań i nowych doświadczeń a przede wszystkim – poszerza swoje horyzonty, by stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym dla pracodawców.

Zastosowanie się do tych kilku wyznaczników osiągnięcia sukcesu w dziedzinie zarobków może przynieść naprawdę wymierne skutki, bez znaczenia czy jest się grafikiem komputerowym czy też sekretarką.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.