Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Jak zaistnieć w branży graficznej?

projektowanie_stron_internetowych_responsywne_strony_wwwWbrew pozorom to nie taka prosta sprawa. Po pierwsze trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy zacząć od pracy jako freelancer czy raczej wolimy pracować na etacie. Tak czy inaczej, pierwsze co należy zrobić to swoje port folio z najlepszymi projektami. Jeśli odpowiadamy na ofertę pracy warto zwrócić uwagę czym zajmuje się pracodawca i czego dokładnie oczekuje. Port folio powinno być zgodne z wymaganiami konkretnego pracodawcy. Błąd najczęściej popełniany przez kandydatów to wrzucanie do port folio swoich prac malarskich czy też rysunkowych w celu zaprezentowania plastycznych umiejętności. Nie spotyka się to z pozytywnym odbiorem i często dyskwalifikuję kandydata, ponieważ oczekuję się prac graficznych, które zaprezentują umiejętność projektowania oraz zmysł artystyczny. Prace malarskie niewiele mówią o zdolnościach graficznych a „zaśmiecone” nimi port folio źle świadczy o kandydacie. W zupełności wystarczą trzy najlepsze i dopracowane w szczegółach graficzne projekty, które zaprezentują cały wachlarz naszych możliwości oraz będą miały związek z projektami realizowanymi przez firmę, w której chcemy pracować. Warto pamiętać, że również CV świadczy o naszych graficznych umiejętnościach i należy samodzielnie zaprojektować ciekawy dokument. Tym bardziej, że jest to najlepsza sposobność aby zaprezentować nasz indywidualny styl graficzny i zareklamować swoją osobowość. W dzisiejszych czasach, trzeba zwrócić na siebie uwagę pracodawcy. Dlatego warto szukać stylu który będzie nas wyróżniał.

Jeśli chcemy pracować jako freelancer należy postawić na indywidualny rozwój i szukać sposobności do realizowania projektów w ramach konkursów. Doświadczeni graficy powtarzają, że jedną z najważniejszych spraw dla początkującego w tej branży, są konkursy graficzne. W sieci znajdziemy strony, na których jest wiele ofert konkursowych. Projekt logo, ulotki, wizytówki, opakowania- wszystko to „graficzne przetargi” organizowane przez konkretne firmy które wolą ogłosić konkurs niż zlecić prace. Jest to duża szansa aby zaistnieć i trochę zarobić. To też dobre praktyczne ćwiczenia. Mając przed sobą konkretne zlecenie, trenujemy swoje umiejętności graficzne i orientujemy się w branży.

Pamiętajmy też o tym, że należy poszerzać swoje horyzonty graficzne. Na rynku jest kilka kwartalników branżowych które warto prenumerować( na przykład „2+3d”). Natomiast w Internecie szukajmy stron, na których zapoznamy się z pracami innych grafików (na przykład pinterest.com). To ogromne źródło inspiracji. Jeśli studiujemy na Akademii Sztuk Pięknych to powinniśmy pamiętać, że studia nie zrobią z nas grafika a tym bardziej artysty. Poszukujmy więc na własną rękę inspiracji i możliwości rozwoju. Kolejną rzeczą którą warto zrobić, gdy próbujemy swoich sił jako grafik, jest zainwestowanie w dobry aparat a może nawet kurs fotografii. Internet oferuje nam wiele stron z których możemy ściągać potrzebne nam, do projektów, zdjęcia. Mimo to warto rozwijać swoje umiejętności jako fotograf, ponieważ to z czasem ułatwi nam prace. Osobista baza zdjęć to źródło inspiracji i oryginalnych pomysłów, które zaczną nas wyróżniać.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.