Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Ile zarabia grafik komputerowy?

Grafików komputerowych najczęściej spotkać możemy w agencjach i studiach graficznych, często również pracuję na własny rachunek jako freelancerzy. Zajmują się tworzeniem obrazów, reklam, logotypów ale uczestniczą również w tworzeniu gier komputerowych oraz efektów specjalnych do filmów. Praca grafika wiąże się ze stresem i umiejętnością pracy pod presją czasu. Każdy, kto chciałby pracować jako grafik komputerowy powinien ukończyć odpowiednie studia na kierunku grafika komputerowa. Jest to ciekawa i rozwijająca pracy. Czy warto więc zostać grafikiem? Ile zarabia grafik komputerowy?

Grafik – zarobki

Na to pytanie chcieliby znać odpowiedz głównie przyszli graficy. Czy ścieżka kariery, którą wybrali jest opłacalna finansowo? Czy po studiach znajdą pracę? Ile zarabia grafik?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy jaką drogę obierze przyszły grafik. Już podczas studiów musimy zdecydować się na konkretną specjalizację, a zawód grafika obejmuje ich kilka: możemy zostać grafikiem kreatywnym, którego zadaniem jest przede wszystkim projektowanie, lub operatorem DTP, którego zadaniem jest skład techniczny. Jeżeli chcemy więc wiedzieć ile zarabia grafik, musimy wziąć pod uwagę jego specjalizację.

Oczywiście na zarobki grafika wpływa również wiele innych czynników. Oprócz zakresu posiadanych specjalizacji należy również wziąć pod uwagę doświadczenie zawodowe grafika oraz predyspozycje do wykonywania zawodu. Najniższe płace otrzymują graficy zatrudnieni w małych firmach. Ich zarobki kształtują się w granicach 1,5 – 3 tys. złotych netto. Na wyższe stawki liczyć mogą graficy komputerowi zatrudnieni w agencjach reklamowych oraz studiach graficznych. Ze statystyk wynika, że wyższe zarobki otrzymują graficy w dużych miastach.

Odpowiedź na pytanie ile zarabia grafik nie jest prosta również z tego względu, że plaga tzw. „umów śmieciowych” czyli umów o dzieło i umów zlecenia znacznie zakłamuje rzeczywiste zarobki grafików komputerowych.

Najbardziej korzystne dla grafika jest otworzenie własnej działalności i poszukiwanie zleceń na własną rękę. Prowadzenie firmy świadczącej usługi graficzne i projektowe nie jest proste, jednak grafik nie potrzebuje dużych nakładów finansowych do założenia firmy. Do pracy potrzebuje jedynie komputer, programy graficzne i głowę pełna pomysłów. Jedyna trudnością może być pozyskanie klientów, jeżeli jednak stworzymy sobie bogate portfolio znalezienie klientów nie będzie trudne. Swoje portfolio wymyślić możemy sami lub zaproponować zrobienie projektów graficznych w zamian za referencje. Zlecenia najłatwiej znaleźć przez Internet. Istnieje wiele stron, w których ogłaszają się osoby poszukujące grafików. Dobrym wyjściem jest wyspecjalizowanie się w jakiejś konkretnej dziedzinie, na przykład w grafice wektorowej. Będąc najlepszym w swojej dziedzinie dużo łatwiej będzie nam pozyskać klientów, choćby z polecenia. Grafik prowadzący własną działalność może zarobić miesięcznie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jak więc widzimy zarobki grafików komputerowych są bardzo różnorodne.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.