Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Czy warto zostać grafikiem?

Rynek pracy dla młodych ludzi nie należy do najłatwiejszych. Przyszli studenci stoją przed trudnym wyborem własnej ścieżki kariery. Obecnie żadne studia nie gwarantują zatrudnienia. Często nawet absolwenci muszą się doszkalać, robić dodatkowe kursy czy uczyć się języków, żeby otrzymać wymarzoną posadę. Od kilkunastu lat coraz bardziej popularnym kierunkiem studiów staje się grafika komputerowa. Czy jest to dobry pomysł? Czym właściwie zajmuje się grafik? Czy warto zostać grafikiem?

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Grafika komputerowa to specjalizacja dosyć młoda. Rozwinęła się ona na początku lat 50 XX wieku, jednak ze względu na wysokie ceny komputerów i sprzętu do tworzenia grafiki na szerszą skalę rozwinęła się dopiero w latach 80. Wraz z rozwojem grafiki i kształtowania się zawodu grafika coraz więcej osób zaczęło zadawać sobie pytanie: Czy warto zostać grafikiem komputerowym?

Do głównych zadań grafika należy oczywiście projektowanie i edycja różnych obiektów i obrazów graficznych. Grafik może realizować się w praktycznie każdej dziedzinie, ponieważ graficy są potrzebni wszędzie. Ich prace wykorzystywane są zarówno w nauce, technice jak i rozrywce. Usługi graficzne często stosowane są w reklamie na przykład prasie czy telewizji. Wszelkie bilbordy reklamowe, etykiety na artykułach spożywczych, katalogi, broszury, ulotki są efektem pracy grafików komputerowych. Jak więc widzimy z grafiką komputerową mamy styczność na co dzień. Wciąż jednak nie odpowiedzieliśmy na pytanie czy warto zostać grafikiem komputerowym?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się czy mamy w ogóle predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Jako graficy komputerowi powinniśmy posiadać ogromną wyobraźnię oraz umiejętności projektowania. Praca grafika jest również stresująca, zdarza się że jakieś zlecenia należy zrobić bardzo szybko, musimy więc dobrze radzić sobie z pracą pod presją czasu. Musimy być również dokładni i posiadać umiejętność realizowania kilku zadań jednocześnie. Jeżeli wydaje nam się, że spełniamy wszystkie powyższe wymagania możemy poważnie rozważyć zostanie grafikiem komputerowym.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Zanim odpowiemy na pytanie czy warto zostać grafikiem komputerowym, odpowiedzmy sobie na inne, równie istotne: jak zostać grafikiem komputerowym. Musimy tutaj przemyśleć kilka opcji. Pierwszą z nich jest studiowanie na uczelni wyższej. W Polsce praktycznie każda uczelnia prywatna i państwowa posiada kierunek grafiki komputerowej. Ukończenie studiów wyższych zapewni nam niezbędne kwalifikacje, które niezbędne są jeżeli pragniemy zatrudnić się w agencji lub studiu graficznym. Jeżeli chodzi o duże firmy, pracodawcy zdecydowanie preferują osoby, które ukończyły informatykę ze specjalizacją grafika komputerowa. Wyróżniamy grafików kreatywnych, którzy zajmują się głównie projektowaniem oraz operatorów DTP, którzy odpowiedzialni są za skład komputerowy i opracowanie techniczne. Po powyższym opisie nie powinniście więcej zadawać sobie pytania czy warto zostać grafikiem komputerowym. Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że warto!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.