Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Grafika, animacja i fotografia cyfrowa

Dziś grafika jest obok malarstwa oraz rzeźby jedną z uznanych powszechnie, podstawowych sztuk plastycznych. Jest to bardzo szeroka dziedzina, obejmuje grafikę warsztatową (będącą sztuką w pełnym tego słowa znaczeniu) oraz grafikę stosowaną. Ta ostatnia służy przede wszystkim reklamie, a także działalności wydawniczej.

Szczególną formą grafiki jest grafika komputerowa, która pozwala wykorzystać najnowszy sprzęt technologiczny do obróbki zdjęć, tworzenia obrazów (w tym obrazów trójwymiarowych) oraz – filmów.
Animacja komputerowa to szczególna dziedzina grafiki komputerowej. Rozwijała się wraz rozwojem sprzętu komputerowego i jego możliwości. Do dziś tworzy się obrazy graficzne w dwóch podstawowych formach 2D i 3D. Powstają filmy, gry. Tworzenie ich ma swoją historię, ale bazuje przede wszystkim na umiejętnościach i dorobku animacji.

Filmy z wykorzystaniem trójwymiarowego obrazu komputerowego powstawały już w latach siedemdziesiątych. Jednak prawdziwą rewolucją w tej dziedzinie był film z 1995 roku pod tytułem „Toy Story”. Film ten stworzyły dwie współpracujące firmy: Disney i Pixar.

Firma Pixar Animation powstała pod koniec lat siedemdziesiątych. Dziś jest już częścią korporacji The Walt Disney. Stworzył ją Steve Jobs. Firma wraz z Disney Picture wyprodukowała takie filmy jak „Iniemamocni”, „Potwory i Spółka”, „Auta”, „WALL-e”, „Ratutuj”, „Gdzie jest Nemo” oraz „Dawno temu w trawie”, a więc wszystkie najbardziej znane kinowe produkcje w 3D.

Obok filmów ciekawą dziedziną, gdzie wykorzystuje się grafikę komputerową są gry komputerowe. Wielu graczy uważa, że grafika jest w nich co najmniej równie ważna, jak fabuła i specyfika gry. Istnieją fani tej formy rozrywki, którzy dla gry są w stanie wymienić swój sprzęt komputerowy, by móc w pełni cieszyć się współczesnymi możliwościami grafiki komputerowej.

Początkowo grafika w grach komputerowych była płaska, jednokolorowa. Dziś możemy cieszyć się niemal w pełni realistycznym obrazem. Sprzęt ewoluuje bardzo szybko i gry z ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniły się ogromnie.

Ciekawe możliwości grafika komputerowa daje również w kategorii fotografii cyfrowej. Dziś zajmują się nią nie tylko profesjonaliści. Ogólny dostęp do mniej i bardziej profesjonalnego oprogramowania sprawił, że niemal każdy może spróbować swoich sił w grafice komputerowej. Wystarczy przejrzeć blogi poświęcone fotografii. To świetne hobby. Dlaczego? Można natychmiast po wykonaniu zdjęć je przeglądać, nie ponosi się kosztów wywoływania i można je samodzielnie poprawiać, retuszować, zmieniać i wydrukować na własne potrzeby.
Grafika komputerowa służy więc artystom, reklamie, ale taż zwykłym ludziom. Może być rozrywką i dochodowym zajęciem. Trudno zliczyć korzyści jakie dał nam rozwój komputerów i grafiki komputerowej. Dziś cyfrowy obraz jest na porządku dziennym, dostępny w każdej książce, gazecie, w telewizji. Trudno odróżnić prawdziwy oraz od tego stworzonego przez komputery. A grafika komputerowa to przecież bardzo młoda dziedzina, czego więc jeszcze możemy oczekiwać?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.