Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Czym jest grafika komputerowa i jakie są jej rodzaje?

Grafika komputerowa jest to dziedzina informatyki, która zajmuje się wykorzystaniem technik komputerowych do celów wizualizacji zarówno artystycznej jak i wizualizacji rzeczywistości. Grafika komputerowa to narzędzie powszechnie stosowane w nauce, technice i rozrywce. Jakie możemy rozróżnić rodzaje grafiki komputerowej?

Grafika komputerowa dzieli się na kilka wersji. Poniżej przedstawione zostały rodzaje grafiki komputerowej:

  • grafika wektorowa – projektowanie obrazów i obiektów za pomocą grafiki wektorowej polega na wykorzystaniu tzw. prymitywów, należą do nich linie, łuki, punkty i wielokąty

  • grafika rastrowa – inaczej zwana również bitmapową, projektuje obrazy i obiekty za pomocą pojedynczych pikseli, które tworzą dwuwymiarową siatkę. Jakość obrazów rastrowych określana jest poprzez rozdzielczość i głębię kolorów.

  • grafika trójwymiarowa (3D) – zajmuje się przede wszystkim wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Proces projektowania grafiki trójwymiarowej składa się z: modelowania, czyli tworzeniem i modyfikacją obiektów trójwymiarowych za pomocą specjalnego programu komputerowego; utworzenia sceny, czyli na ustawieniu względem siebie obiektów, określeniem świateł i kamer, renderingu, czyli przeliczeniem danej sceny i utworzenie obiektu wyjściowego w formie animacji lub obrazu statycznego

Jeżeli chcielibyśmy poważnie zająć się projektowaniem grafiki komputerowej, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że edytorów do tworzenia grafik jest mnóstwo. Programy graficzne podzielić możemy ze względu na rodzaje grafiki komputerowej. Najpopularniejsze z nich to: ACDSee, Photoshop, CorelDraw, AutoCAD, 3DStudio Max, Maya.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.