Gdzie pracuje grafik komputerowy?

Grafik komputerowy jest osobą, która zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem projektów graficznych za pomocą komputera. Praca grafika komputerowego może mieć charakter reklamowy, artystyczny lub informacyjny. Grafik reklamowy tworzy przede wszystkim plakaty, banery i billboardy; grafik artystyczny zajmuje się projektowaniem plakatów artystycznych i obrazów; grafik informacyjny podejmuje się głównie tworzenia etykiet czy tez ulotek o charakterze informacyjnym. Grafik może zajmować się zarówno tworzeniem obrazów i logotypów jak i składem tekstu. Jeżeli chciałbyś zostać grafikiem, w tym tekście odpowiemy ci na kilka ważnych pytań. W tym udzielimy odpowiedzi na pytanie: gdzie pracuje grafik komputerowy?

Zadania grafika komputerowego

Do głównych zadań grafika należy oczywiście projektowanie i edycja różnych obiektów i obrazów graficznych. Grafik może realizować się w praktycznie każdej dziedzinie, ponieważ graficy są potrzebni wszędzie. Ich prace wykorzystywane są zarówno w nauce, technice jak i rozrywce. Usługi graficzne często stosowane są w reklamie na przykład prasie czy telewizji. Wszelkie bilbordy reklamowe, etykiety na artykułach spożywczych, katalogi, broszury, ulotki są efektem pracy grafików komputerowych. Jak więc widzimy z grafiką komputerową mamy styczność na co dzień. Wiemy już czym zajmuje się grafik komputerowy, jednak gdzie pracuje grafik?

Możliwości jest wiele, graficy komputerowi potrzebni są praktycznie w każdej dziedzinie, zarówno w firmach prywatnych jak i państwowych. Grafik zatrudnić może się w agencjach i studiach graficznych. Największe zapotrzebowanie na grafików istnieje w branży reklamowej.

Gdzie pracuje grafik?

Grafik może pracować zarówno na etacie jak i szukając różnych zleceń na własną rękę. Ponieważ głównym narzędziem pracy grafika jest komputer i oprogramowanie graficzne, zdarza się dosyć często, że pracuje zdalnie. Najczęściej graficy przyjmowani są w agencjach reklamowych bądź działach marketingu. Graficy pracują również w wydawnictwach, zakładach poligraficznych czy studiach grafiki komputerowej. Na zlecenie pracują dla większych firm czy jakichkolwiek spółek, które chcą wypromować swój produkt czy usługę. Innym sektorem, w którym mogą pracować graficy to budownictwo, w tym projektowanie i architektura wnętrz – w tym przypadku graficy projektują na specjalnych, często indywidualnych programach graficznych, które umożliwiają im tworzenie projektów budowlanych czy na przykład wizję dekoracji wnętrza. Praca grafika jest niezwykle ważna, od jego kreatywności i zdolności w utworzeniu czytelnego, interesującego plakatu czy etykiety – zależy dotarcie do klienta promowanego produktu.

Wynagrodzenie grafika jest bardzo zróżnicowane – wszystko zależy od ilości zleceń i doświadczenia grafika komputerowego. Przeciętny grafik, pracujący zdalnie może zarobić średnio ok. 2 000 złotych; pracując na etacie około 3 000 – 5 000 złotych. Najlepsi graficy mogą pochwalić się wynagrodzeniem w granicach około 10 000 a nawet 15 000 złotych.