Blog o grafice i ciekawostkach z branży

Czym jest grafika wektorowa?

Grafika komputerowa to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki i sztuki, ze względu na to, że wykorzystywana jest niemal wszędzie. Używana jest do projektowania stron internetowych, grafik, aplikacji mobilnych, przeróbki zdjęć, produkcji bajek i filmów animowanych, a także w normalnych filmach, gdzie ważne są efekty specjalne. Grafika komputerowa potrzebna jest więc w wielu sytuacjach – szczególnie w dobie wszechobecnych komputerów i smartfonów. Grafika wektorowa jest drugim, obok grafiki rastrowej, rodzajem grafiki komputerowej. Wiele osób zastanawia się, czym różnią się te rodzaje i kiedy powinny być używane. Grafika rastrowa polega na budowaniu grafik z pikseli, natomiast wektorowa – za pomocą figur geometrycznych. Jeśli chodzi o grafikę wektorową trójwymiarową budulcem są bryły geometryczne. Figury lub bryły geometryczne są opisane na współrzędnych, więc ważna jest tutaj matematyka.
Grafika wektorowa powoduje, że nawet przy dużym przybliżeniu krawędzie obrazków są gładkie i równe. Dzieje się tak dlatego, że jest to grafika skalowana, a więc każdy obraz można powiększyć wiele razy bez utraty jego jakości., co jest uzasadnione matematycznie W grafice rastrowej krawędzie przy dużym powiększeniu są postrzępione. Grafika wektorowa nazywana jest również obiektową ze względu na to, że tworzą ją obiekty, czyli proste figury, na przykład wielokąty, odcinki, krzywe, tak zwane „prymitywy graficzne”. Wszystkie te obiekty mogą mieć określone parametry, dzięki czemu można tworzyć z nich to, co jest akurat potrzebne. Te parametry to kolor, grubość linii, ramka, grubość ramki i jej kolor, gradient, a także stopień przezroczystości. Formatem dla grafiki wektorowej jest SVG, natomiast po konwersji także między innymi JPG. Programy, w których można tworzyć grafikę wektorową to przykładowo CorelDRAW, Adobe Illustrator czy Inkscape. Ten ostatni jest w pełni darmowy, więc może być używany bez żadnych opłat, nawet do celów komercyjnych. Inkscape posiada wiele opcji oraz filtrów, więc stworzenie w nim grafiki, nawet zaawansowanej, jest możliwe. Osoby zajmujące się grafiką profesjonalnie powinny jednak zainwestować w program płatny.
Grafiki stworzone w sposób wektorowy z łatwością można przekonwertować w rastrowe, jednak na odwrót nie jest to już takie proste ze względu na ilość pikseli, które tworzą krawędzie obrazu. Można to zrobić, jednak obraz nigdy nie będzie tak gładki. Dzięki temu, że obraz można skalować, grafika wektorowa świetnie nadaje się do tworzenia obrazów i grafik bazujących na kształtach geometrycznych, jak różnego typu loga, mapy, schematy, znaki drogowe czy formy artystyczne, gdzie gładkie krawędzie są istotne. Do takich form należą między innymi komiksy czy kolorowanki. Co więcej, grafika wektorowa może być łatwo modyfikowana ze względu na łatwość zmiany parametrów każdej części obrazu. Grafika wektorowa ma więc zastosowanie w trochę innych miejscach niż rastrowa, jest jednak bardzo dobra wtedy, kiedy dana grafika ma być wielokrotnie powiększana.

Zostaw odpowiedź