Praca jako grafik – czy warto zostać grafikiem?

Praca grafika to nie tylko możliwość zatrudnienia w największych agencjach marketingowych, współpraca dla wyjątkowych zleceniodawców, ale także sposób, by przekształcić swoją kreatywność w naprawdę dobre zarobki.

Zalety pracy jak grafik

Praca grafika to podróż pełna wyjątkowych projektów. Z pewnością tworząc grafiki np. dla agencji reklamowych można liczyć na różnorodność rodzaju pracy, a tym samym ciągle się rozwijać i spełniać w nowych zadaniach. To poszerza horyzonty, jak i sprawia, że osoba zatrudniona na tym stanowisku ciągle uczy się czegoś nowego.

Co więcej, w karierze grafika dość łatwo o dodatkowe środki, jak i zwiększanie swoich zarobków. Często te nie są uzależnione od kursów, czy studiów, a od bogatego portfolio, znajomości konkretnych programów graficznych oraz dodatkowych umiejętności.

Wady pracy jako grafik

Z pewnością jednym z największych minusów zawodów kreatywnych jest presja czasu, jak i wiele poprawek, które należy nanieść dla klienta. Bywa to zatem praca stresująca i wymagająca szybkiego przystosowania się do konkretnych okoliczności.

Kolejnym minusem może być też fakt, że znaczna część osób pracujących jako grafik komputerowy nie otrzymuje premii. Raptem połowa pracuje na umowę o pracę, a reszta rozlicza się na podstawie umów o dzieło oraz zlecenie. Nieliczni decydują się otworzyć własną działalność.

Jak zostać grafikiem?

By mieć wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną warto skończyć studia graficzne. Te przygotują nie tylko z programów, ale także zasad dobrej kompozycji, czy doboru kolorów. Prócz studiów licencjackich oraz magisterskich, można wybrać studia graficzne podyplomowe oraz liczne kursy.

W ogłoszeniach rekrutacyjnych na stanowisko grafika komputerowego zazwyczaj wymagane jest minimum 2-letnie doświadczenie, wyższe wykształcenie oraz znajomość programów takich, jak: Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, czy Corel Draw do pracy z projektami wektorowymi. Prócz tego liczy się umiejętność przygotowania grafik na potrzeby stron WWW oraz social mediów. Dodatkowymi umiejętnościami, które sprawiają, że dany kandydat jest bardziej pożądany na rynku pracy są: znajomość technologii flash, HTML, CSS, PHP bądź Javascript.

Po zadbaniu o wykształcenie formalne istotne jest także skupienie się na budowaniu portfolio. Im więcej różnorodnych prac się w nim znajdzie, tym łatwiej będzie początkującemu grafikowi o lepsze stanowisko pracy.

Zarobki grafika

Zarobki grafika są uzależnione od jego stażu pracy, miasta, w którym pracuje, jak i umiejętności. Miesięczne wynagrodzenie grafika w 2017 średnio wynosiło 4500 do 5800 w zależności od stanowiska. Najwyższe wynagrodzenie obejmowało Warszawę, jak i kilka największych miast.

Grafik to zawód wymagający, jednak oferujący ciągłe możliwości rozwoju, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Bardzo dobre stawki i możliwości oferują grafikom takie kraje Niemcy, czy Holandia. Nic dziwnego, że część grafików, których interesuje praca na etapie emigruje za lepszymi zarobkami. Jeśli marzy Ci się taka posada to warto ofert pracy na grafika szukać na takich stronach jak: www.jober.pl.

Gdzie opłaca się być grafikiem?

Najwięcej zarabiają graficy w większych miastach, którzy mogą pracować nad bardziej rozbudowanymi i prestiżowymi projektami. Warto zatrudnić się w agencji, która na bieżąco podejmuje się dobrze płatnych i kreatywnych zleceń, by nie tylko świetnie zarabiać, ale także budować swoje portfolio.

Comments (0)
Add Comment