Kalibracja monitora

W pracy grafika niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Specjaliści zdecydowanie polecają komputery stacjonarne z dobrą kartą graficzną i przede wszystkim odpowiednim monitorem. Jednak wysokiej klasy komputer to nie wszystko. Jednym z podstawowych elementów, z których korzysta grafik, jest kolor. Każdy, kto miał do czynienia z przygotowywaniem plików do druku, wie, że w zależności od monitora, wyświetlany obraz może być różny. Wpływa na to wiele czynników, ale jednym z nich jest nieskalibrowany monitor.

Podstawową kalibrację monitora każdy może wykonać sam, zwłaszcza że w internecie znajdziemy całą masę artykułów zawierających odpowiednie instrukcje. Podstawowe pojęcia odnoszące się do kalibracji to temperatura barwowa, współczynnik gamma, balans szarości oraz tak zwany profil. Istotne są również granice między czernią a bielą. Kalibrowanie w domowych warunkach polega przede wszystkim na porównaniu jaskrawości wzoru rastrowego i elementu o jednolitym kolorze. Niestety kalibracja wykonana bez profesjonalnych narzędzi, nie wystarczy nawet do poprawnego wydrukowania fotografii, a tym bardziej do codziennej pracy grafika.

Fachowe narzędzia do kalibrowania monitorów to kolorymetr oraz spektrofotometr. Urządzenia te w bardzo precyzyjny sposób mierzą wyświetlany przez monitor kolor. Powszechnie uważa się, że spektrofotometr nadaje się lepiej do opisu koloru, jednak specjaliści potwierdzają, iż w praktyce te dwa urządzenia są bardzo podobne. Istotna jest cena – kolorymetr jest zdecydowanie tańszy. Aby użyć kolorymetru lub spektrofotometru należy mieć odpowiedni program do kalibracji. Kalibratory umieszcza się na monitorze i przy pomocy wspomnianego oprogramowania, zaczyna się proces kalibracji. Jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę, możemy wypożyczyć tego typu urządzenie i sami skalibrować swój monitor. Możemy także skorzystać z usługi profesjonalisty. Warto pamiętać, że czynniki takie jak jasność i temperatura barwowa zależą od miejsca naszej pracy i panującego tam oświetlenia. Na rynku dostępne są specjalne nakładki na monitor, które ograniczają mieszanie się świateł i zapewniają znacznie lepsze odwzorowanie kolorów. Wykonanie kalibracji monitora, zwłaszcza jeśli chcemy skorzystać z usług firmy, która się w tym specjalizuje, ma sens tylko wtedy, gdy nasz monitor jest odpowiednio dobry. Jeżeli posiadamy słaby monitor albo laptop, efekty kalibracji bardzo szybko znikną.

Zdarza się, że graficy współpracują z jedną drukarnią. W tym przypadku warto się z nią skontaktować w celu ustalenia odpowiednich parametrów kalibracji, a zwłaszcza wyboru odpowiedniego profilu. Jeżeli w pracy istotny jest efekt w postaci wydruku, monitor należy ustawić pod kątem określonej drukarki. Istotna jest również wiedza związana z różnicami między przestrzenią kolorów CMYK i RGB. CMYK składa się z następujących kolorów: Cyan, Magenta, Yellow, Black, natomiast RGB z Red, Green Blue. Wiedza związana z drukowaniem raczej nie należy do obowiązków wszystkich grafików. Pochodzi raczej z zakresu dziedziny zwanej skrótowo DTP, czyli obsługi maszyn drukujących oraz naświetlających.

Comments (0)
Add Comment